Gå tilbake   Foreldreportalen > FPForum > Kommunikasjon > HPs vevstove

GMAIL-tips: har du kontroll på din epostkonto?

HPs vevstove Forum for datasnakk.

 
 
Trådverktøy Visningsmåter
Gammel 11-06-16, 23:38   #1
Agent Scully
Truth is in the x-files
 
Agent Scully sin avatar
 
Medlem siden: Sep 2006
Hvor: Akershus
Innlegg: 8.444
Blogginnlegg: 584
Agent Scully har et rykte de fleste bare kan drømme omAgent Scully har et rykte de fleste bare kan drømme omAgent Scully har et rykte de fleste bare kan drømme omAgent Scully har et rykte de fleste bare kan drømme omAgent Scully har et rykte de fleste bare kan drømme omAgent Scully har et rykte de fleste bare kan drømme omAgent Scully har et rykte de fleste bare kan drømme omAgent Scully har et rykte de fleste bare kan drømme omAgent Scully har et rykte de fleste bare kan drømme omAgent Scully har et rykte de fleste bare kan drømme omAgent Scully har et rykte de fleste bare kan drømme om
Standard

GMAIL-tips: har du kontroll på din epostkonto?

Jeg har hatt en skrekkelig eftermiddag ettersom jeg ved en feil tok en factory reset på mobiltelefonen min. (Ikke jeg. Puppene mine. Mobilen lå i bh-en min. Lomme-reset).

For å få liv i telefonen min måtte jeg logge meg på Google igjen før den kunne brukes. Problemet var bare at jeg husket ikke Google-passordet i farten, så jeg satte i gang med å re-sette det. Backup-email er mannens email, så langt så godt. Men for å få resatt passordet måtte jeg - siden jeg hadde aktivert 2-trinns sikkerhet, få en sms til - telefonen min! Og den var ute av drift siden jeg ikke fikk logget på google-kontoen min. Catch-22! Det måtte en herlig runddans til med sim-kortbytter (selvsagt ikke med samme sim-kortstørrelse) og bruk av andre telefoner. Og det var da det skar seg. Jeg fikk byttet passord - men plutselig sluttet Google og sende meg SMS. Hverken på mitt hovednummer eller til backup-nummeret mitt. Nothing! "Det ser ut til at du ikke kan motta SMS-er". No shit!

Det umulige hadde skjedd: jeg var låst ute av gmail-kontoen min!

Det jeg har lært i dag er:
- En android-device som er knyttet til en google-konto - og som factory resettes - den kan BARE reaktiveres med denne google kontoen. Så hvis du først mister google-kontoen din, og så (uheldigvis) resetter telefonen, da kan telefonen kastes* (med kvittering får du kanskje resatt den hos leverandør - I dont know) Tips1: Assosier androiden din med en backup-google konto. Da har du en bakvei inn.
- Account recovery-prosessen til Google er hæslig og tar ukesvis - hvis du i det hele tatt lykkes (vet du hvilken mnd gmail-kontoen din ble opprettet for eksempel?) Hvis du har aktivert 2-trinns sikkerhet så må - må - MÅ!!! du printe ut backup-kodene og ta vare på dem på et trygt sted. (må sef. ikke printes, de kan ligge på en PC ..)
- DU MÅ ha lagt til en backup-email for å få resatt passord.
- Og du MÅ ha bakcup-telefon for 2-trinns-sms-ene.
- hvis du mottar veldig mange SMS-er fra Google (f.eks. fordi du ikke får lest dem fra en låst telefon) så sperres det for slike SMSer. I et ukjent antall minutter. Det finnes ingen dokumentert info om dette noe sted i Google.

Hvis du syns dette blir for stress, så tenk et øyeblikk på hva det ville bety for deg om du ikke kom inn på gmailen din i 2 uker - eller aldri mer noensinne.
Google support er ikke-eksisterende.

I tillegg til dette så finnes det en sikkerhetsgreie som sier at dersom du logger deg på via din PC men fra et nettverk i utlandet - da sperres gmailen din med mindre du puncher inn 2-trinnskoden. Så hvis du lot telefonen være hjemme - no mail for you ....


Sånn. Det var dagens ord. Nå må jeg bare komme i gang med å laste ned alle apper på nytt. Legge inn alt av passord på nytt. Stille alle settingene tilbake der de skal være.

__________________
Storebror -06, Lillesøster & Lillebror -09

- Serenity now. Insanity later.
Agent Scully er ikke aktiv   Svar med sitat
 


Innleggsregler
Du kan ikke starte nye tråder
Du kan ikke skrive svar
Du kan ikke laste opp vedlegg
Du kan ikke endre dine innlegg

BB code is
[IMG] kode er
HTML kode er Av
Bytt forum


Alle klokkeslett er GMT +2. Klokken er nå 22:54.


Powered by vBulletin
Copyright ©2000 - 2026, Jelsoft Enterprises Ltd.
Norsk: Lavkarbo.no | Selvrealisering.no
©2006 - 2015, Foreldreportalen.no