Vis enkelt innlegg
Gammel 15-08-08, 17:56   #56
Ditlovna
Fullverdig medlem
 
Medlem siden: Jul 2007
Hvor: Østfold
Innlegg: 53
Ditlovna har et hav av muligheter foran seg
Standard

Sv: Store havrekjeks med rosiner

Opprinnelig lagt inn av Skilpadda, her.

På en del kaffebarer (f.eks. Kaffebrenneriet) pleier de å ha noen digre havrekjeks med rosiner som jeg synes er så utrolig fristende. I går fant jeg en oppskrift på nettet som lignet veldig, og som jeg gjerne vil anbefale. Den gir 18 kjeks, det høres kanskje ikke så mye ut, men de skal altså være store. (Jeg brukte forresten ikke bare rosiner, men blandet i en del tørkede blåbær jeg hadde kjøpt dagen før, det var en vellykket kombinasjon.)


Havrekjeks med rosiner (18 store)

1,2 dl mel
1/2 ts salt
1/2 ts bakepulver
220 g usaltet smør
2,5 dl brunt sukker
2,5 dl hvitt sukker
2 store egg
7 dl havregryn
3 dl rosiner

Sett ovnen på 180 grader.
Rør smør og sukker mykt og porøst, rør inn egggene, ett om gangen.
Bland mel, bakepulver og salt, og rør dette inn i smørblandingen. Rør inn havregryn og rosiner.

Legg 18 store klumper av deigen (ca. 2 spiseskjeer hver) med god avstand på bakepapir. (I min ovn var det passe med 6 kjeks pr. bakeplate.) Stek litt under midt i ovnen i 20-25 minutter, til kantene er gyldenbrune. Dra hele bakepapiret over på en rist for avkjøling.

Har nettopp lagd disse. Kjempegode og kjempestore ble de. Tusen takk for oppskrifta. Neste gang skal jeg lage de litt mindre. Tror dette blir en slager.

__________________
Lillebror 2001, tullerusk 1997, storebror 1994.
Ditlovna er ikke aktiv   Svar med sitat