Vis enkelt innlegg
Gammel 29-11-06, 09:58   #3
Rug
Det er bare en fase
 
Rug sin avatar
 
Medlem siden: Sep 2006
Innlegg: 2.563
Rug er virkelig godt liktRug er virkelig godt liktRug er virkelig godt liktRug er virkelig godt liktRug er virkelig godt liktRug er virkelig godt liktRug er virkelig godt liktRug er virkelig godt liktRug er virkelig godt liktRug er virkelig godt likt
Standard

Sv: Den rette tro!

Tillater meg å legge inn denne (brevet er egentlig til doktor Laura):

Kjære deg.

Takk for spørsmål! Samtidig undrer vi oss over at du sender dette til oss. Du tror kanskje at kristen og jødisk tro er lik? Vi minner derfor om at det er stor forskjell på Det gamle og Det nye testamentet. Som kristne er vi rett og slett ikke lenger under loven. Det kan være godt for oss og de vi møter om vi lytter til etiske forskrifter (som de ti bud). De rituelle (som renhets- og offerforskriftene) gjelder imidlertid ikke for kristne. Kanskje du kunne lese Paulus brev til Galaterne? Der står dette helt klart. Se særlig kapittel 3,1-14 og 5, 1-6.
For ordens skyld nevnes at også de fleste jøder for lengst har forlatt slike forskrifter.
Samtidig tyder mye på at du ikke har lest det du siterer. Vi vil derfor gjerne hjelpe deg å forstå det. For eksempel brennes okser på altere. Disse ligger stort sett på høyder med god luftning, eller på en tempelplass – uansett i god avstand fra noen hjem. Vi er derfor ganske overrasket over klagene.
Inntil du vet hvordan israelittene oppfattet ”slaveri” bør du nok ikke selge din datter. Hvis dette rett og slett handler om en ekteskapskontrakt, innebærer teksten ganske enkelt at medgiften gitt av brudgommen går til foreldrene, i stedet for til bruden. Eventuelt kan dette handle om at piken blir ”solgt” til en annen familie for en fastlagt tid. Hun kommer da ganske enkelt til å bo og arbeide hos dem mens hennes familie får betaling for det. Dette er ikke så fjernt fra det vi i dag ser av de som tar seg jobb som au-pair eller barnepassere.
Du kan ha vanlig kontakt med menstruerende, men ikke seksuell. Mange forstår akkurat det.
Hvis folk i landene omkring er til salgs som slaver er det bedre at DU kjøper dem og viser ekte kristen omsorg (blant annet ved å sette dem fri), enn at de selges til noen som ikke vil behandle dem slik.
Skulle du la deg friste til å ta loven i egne hender når det gjelder ”dødsstraff”, minner vi om at dette også i Den gamle pakt ble behandlet i rettsaker. Ingen kunne ta loven i egne hender.
Når det gjelder skalldyr oppgir du feil vers. Dette skal være 3. Mosebok 11,9-10 og handler dels om en seremoniell ”styggedom”, som ikke gjelder i dag, og dels om fare for matforgiftning. I dag ser vi mange sammenhenger mellom disse forskriftene og mat som lett blir bedervet, eller kan bære på farlige sykdommer. Det er dermed fortsatt et godt råd å være litt forsiktig med å spise skalldyr.
Når det gjelder dårlig syn mener du selvsagt 3. Mosebok 21,18 og ikke 20,20. Leser du faktisk kapitlet, ser du at dette kun gjaldt prestene. Den gang var det ikke så lett å få tak i briller, og det var greit at prestene ikke snublet og for eksempel veltet alteret eller falt opp i offerbålet.
Ellers har du rett i at jeg har studert disse tingene inngående. Jeg håper mine svar har hjulpet.
Bjørn Are Davidsen, på vegne av Laura.

Rug er ikke aktiv   Svar med sitat