Sv: Elbil
Opprinnelig lagt inn av Ulvefar, her.
Vi har en elektrisk Peugot 106. Fantastisk! Selv om det er forrige generasjon teknologi holder den glimrende til vårt bruk: froad med.
Har du sjekket prisen på nye batterier for denne? I hvert fall gjennom Peugeot selv er det nesten 100 000 kr. Blant annet har vel Refrance eller hva de heter solgt en del slike biler billige gjennom bruktimport fra Frankrike, og med litt alder på disse bilene i utgangspunktet blir det raskt dyrt... Det er vel to batteripakker, så man snakker opptil 200 000 kr å bytte! Samme gjelder for en del av de elektriske Citroën-ene, som vel i basis er samme teknologien vil jeg tro.
For Think koster det også også over 100 000 for full utskiftning.
Og ifølge foreningen Elbil Norge er det veldig varierende hvor lenge slike batterier i praksis varer, selv om produsentene oppgir f.eks. 100 000 km, er det de som opplever at de må skiftes etter halvparten. Og dette regnes som slitasjedeler og vil kun gå på garanti, og ikke under reklamasjonsretten... Er mye usikkerhet rundt dette, så billig elbil kan veldig raskt bli temmelig dyrt.
Jeg synes slike løsninger virker som et økonomisk sjangsespill.
F.eks. ligger det ute en annonse på Finn på en Citroën Saxo til 60 000 kr. Rekkevidden er 1 mil med batteriene som er i. Annonsen forteller "enkelte batterier eller hele pakken må byttes.", men sier ikke at dette altså kan koste ca. 100 000 kroner.
|