Tråd: Kjønnsroller
Vis enkelt innlegg
Gammel 10-11-09, 22:59   #11
Tangina
godtemonster
 
Tangina sin avatar
 
Medlem siden: Feb 2007
Innlegg: 6.359
Tangina er et navn som alle kjenner tilTangina er et navn som alle kjenner tilTangina er et navn som alle kjenner tilTangina er et navn som alle kjenner tilTangina er et navn som alle kjenner tilTangina er et navn som alle kjenner tilTangina er et navn som alle kjenner tilTangina er et navn som alle kjenner tilTangina er et navn som alle kjenner tilTangina er et navn som alle kjenner tilTangina er et navn som alle kjenner til
Standard

Sv: Kjønnsroller

Opprinnelig lagt inn av Mani, her.

Mannen er tradisjonelt stifinneren som fortsatt i dag ikke har så lyst til å spørre om veien, som gjerne kjører bilen og ofte tjener mer enn kvinnen. I jakt og samlersamfunnet var kvinnen nærmest eid av mannen. Mannen ville ikke finne på å snakke nedsettende om sin egen eiendel og gjør det kanskje heller ikke så mye i dag. Kvinnene flokket seg sammen med de andre kvinnen i fellesskapet og delte mye med hverandre. Har ikke kvinner i dag også en større tendens til å være illojal mot sine menn enn motsatt?

Hmm - skulle gjerne visst navnet på den foredragsholderen. Jeg har nemlig lært at jeger- og sankersamfunn typisk kjennetegnes av en stor grad av egalitet - også mellom kjønnene. Og det var vanlig i mange slike samfunn at menn bodde et stykke tid - ofte ganske lenge - hos kvinnens slekt etter at de giftet seg. Jegere- og sankere kjennetegnes også ved en svært fleksible sosial struktur slik at man kan utnytte ressursene best mulig. De kunne bo i små familiegrupper visse tider av året og i større grupper andre tider av året. At kvinner som flokker seg sammen er typisk for slike samfunn er feil.

__________________
Gutta -04 og -07
Tangina er ikke aktiv   Svar med sitat