Sv: Vil bilen starte igjen når det er mildere?
Opprinnelig lagt inn av Veronal, her.
Jeg har sett noen sambygdinger som har pledd over panseret på dieselbilen når den er parkert andre steder enn garasjen. Tilsvarende så jeg på en-eller-annen nettavis - der ble en eldre bil pakket inn i dyner og sånt for å få startet den. Kanskje verdt et forsøk å slenge over et ullteppe og se om du får liv i den i morgen igjen?
Hvordan går det forresten med elbiler i kulden, forresten? :digresjon:
Pledd over panseret? Vil ikke akkurat hjelpe mye.... Du kan alltids for en kort periode kanskje isolere en bil som er varm, men er den kald, blir den ikke noe varmere med mindre ikke temperaturen går opp.
Hvis det ikke er "liv i det heletatt", dvs. at startmotoren ikke vil gå, er det batteriet.
Hvor kaldt har det vært i dette tilfellet? Dieselen som selges i norge nå skal klare godt under 20 minusgrader. En del steder hvor det er ekstra kaldt har de også diesel som er laget for å tåle ennå lavere temperatur. Som regel er det nok heller batteriene som blir problemet.
Viktig å prøve å unngå for mye småkjøring. Og skal man en kort tur på butikken kan det være at man faktisk bare bør unngå å bruke varmeseter og varmeapperat for å redusere belastningen på batteriet. Har man hatt mye småkjøring kan det være lurt nå å ta seg en lengre tur slik at batteriet blir bedre ladet igjen.
|