Sv: Bygging av kald matbod/grovkjeller?
Slemming er diffusjonsåpen, og du kan enten bruke farget slemming eller male over med diffusjonsåpen maling. Gips er en dårlig løsning der det er fare for fukt.
Hvis du har tenkt 10 cm ekstra isolasjon på soverommet, bør du på veggen mot boden heller ha 5 cm på hver side av veggen. Da er du sikker på at pustefuktighet, fuktighet i den varme inneluften etc ikke kondenserer i isolasjonen i soveromsveggen.
På soveromsveggen mot terreng bør du ha en fri luftspalte på 1-2 cm mellom veggen og isolasjonen, sånn at luft fra under bakkenivå kan sirkulere opp over bakkenivå. Da vil du kunne få en viss opptørking av kondensen som oppstår. Du bør heller ikke ha beplantning rett utenfor veggen, fordi den holder på vann i jorda (ikke så viktig dersom dere har en god og fungerende grunnmursplast, slik at det er vanntett og luftet mot husveggen).
__________________
You can't trust girls. When I get a girlfriend I am not going to tell her where I live or work.
|