Sv: Hjernevask
Flere gullkorn:
Opprinnelig lagt inn av kronikk skrevet av to biologer som tolker Lorentzens artikkel fra 2007
Ifølge artikkelens sammendrag behandler den en hypotese om at et tradisjonelt biologisk fokus på menns seksualitet har «begrenset forståelsen av mannlig seksualitet». Forfatteren diskuterer en mulig (ny ?) seksualetikk basert på «penis som en bro fra meg til deg».
Sitat:
VI KAN HELLER ikke følge Lorentzen når han hevder at «medisinsk vitenskap har i dag kommet så langt at man ikke behøver å produsere egne sædceller eller egg for å reprodusere seg.» Vi kjenner ingen teknikker hvor en kan reprodusere seg uten sædceller eller egg. Man kan tenke seg at en fremtidig kloning av mennesker vil endre på dette, men det er likevel ikke et argument mot at seksualitet kan være biologisk betinget, den har jo nettopp utviklet seg i fravær av slik teknologi.
Sitat:
EN KJERNE I Lorentzens artikkel er at mannskroppen er fysisk hard og dermed fører til et hardt sinn. Han gir mange eksempler. Kvinner er for eksempel dualistiske fordi de har to kjønnslepper. Her bruker Lorentzen faktisk en referanse (Irgaray, 1985).
__________________
Cappuccino (01), Cortado (04), Espresso (07)
Vi vil ta vare på skjønnheten, varmen, som om vi bar et barn varsomt på armen.
|