Vis enkelt innlegg
Gammel 07-08-10, 23:08   #2
m^2
Bør lage seg en tittel selv
 
m^2 sin avatar
 
Medlem siden: Sep 2006
Innlegg: 14.023
Blogginnlegg: 122
m^2 har et rykte de fleste bare kan drømme omm^2 har et rykte de fleste bare kan drømme omm^2 har et rykte de fleste bare kan drømme omm^2 har et rykte de fleste bare kan drømme omm^2 har et rykte de fleste bare kan drømme omm^2 har et rykte de fleste bare kan drømme omm^2 har et rykte de fleste bare kan drømme omm^2 har et rykte de fleste bare kan drømme omm^2 har et rykte de fleste bare kan drømme omm^2 har et rykte de fleste bare kan drømme omm^2 har et rykte de fleste bare kan drømme om
Standard

Sv: Ny au-pair - hva må ordnes ved ankomst?

Begynn med registreringen hos politiet, den (eller dvs visumet hun får der) må hun ha for at hun skal kunne registreres som bosatt på din adresse hvis jeg ikke husker helt feil, og dermed få skattekort.
Også er det en eller annen grunn til at det tar en liten tid før de får ha egen bankkonto, tror skattekortet (=personnummer) må være på plass før hun kan få bankkonto om jeg ikke husker feil.
Hun må selv være tilstede for alt dette.

Du kan også sørge for å enten registrere deg som privat arbeidsgiver på altinn+registrere deg for kid-nr på skatteetatens websider eller stikke innom skattekontoret og få skjemaer for betaling av skatt der siden det er du som skal ordne skatten hennes.

Når skattekortet/personnummeret foreligger kan hun registreres på nett for fastlege.

Og hos politiet vil hun få beskjed om å komme seg til en tuberkolosetest+røntgen av brystkassa. Vår au pair ble innkalt fra hhv helsesøster og et-eller-annet røntgeninstitutt helt automatisk, jeg aner ikke hvordan det skjedde.

Siden hun kommer nå på høsten og begynnelsen av semesteret kan du sjekke når norskkursene lokalt begynner og få henne inn der. Au pairen min sier det er en flott måte å bli kjent med andre au pairer i området på.

Forsikring er nytt fra 1/7-2010, du finner info om det på UDI sine sider (de som har SØKT tror jeg det er før det er ikke pålagt å ha denne forsikringen. Men det står helt spesifikt hos UDI), og du kan kjøpe den hos gouda.no - jeg betalte nettopp 2900 for 18mnd.

m^2 er ikke aktiv   Svar med sitat