Sv: Volvo V60
Opprinnelig lagt inn av Maz, her.
Det skjer nok ting fremover med biler og drivstoff som uansett vil utvikle seg. Bare se til Sverige der er privatbiler på biogass ikke uvanlig.
Med ny teknologi for oppgradering av biogass til biometan så er det ikke så usansynlig at også nordmenn vil vurdere biometan som drivstoff. I Norge har dette ikke vært et alterntiv da det er lite biogass, og det skyldes jo delvis uforutsigbarhet fra myndighetene mtp avgifter osv.
Dersom det blir tilstrekkelig med fyllstasjoner og forutsigbarhet mtp avgifter på LNG så kan nok det være andre alternativer til EL eller det som nå kalles hybrid om kort tid. (Biometan og diesel er også hybrid).
MEN skal en sitte på hylla og vente på neste generasjons teknologi så tror jeg at det blir veldig vanskelig. Jeg har derfor ingen problemer med en konvensjonell bil med ok utslipp nå.
Lykke til med valg av bil. Det er ikke enkelt...
"Problemet" med en del av bio-drivstoffene er at de er ineffektive å bruke i bil mange steder. Det kan være mer effektivt å bruke denne typen energi til å f.eks. lage strøm til eksport til land som ellers vil være avhengig av kull- og gasskraftverk enn å forbrenne det i en bil - de store forbrenningsanleggene for dette vil utnytte langt mer av energien enn i en bil, og dermed kan totalregnskapet være at vanlig diesel eller bensin i bilen hadde vært mer effektivt.
En av de største usikkerhetselementene med elbiler blir jo også batterikostnadene. Man har aktører som opererer med 5-8 års garanti, men samtidig er det da en del vedlikeholdsprogram manskal igjennom, samt at det er en del forutsetninger i henhold til kjørelengde og hvordan ladingen har vært i henhold til anbefalingene. Bilene lagrer en masse diagnoseinformasjon rundt dette, slik at man frykter at en del produsenter vil kunne "komme seg unna" garantien på batteriene med at de mener de ikke er brukt riktig. Og nye batteripakker er svindyre.
I sverige har man jo ellers hatt mye satsning på E85, men der er det en del bråk for tiden i henhold til hvor hensiktsmessig det egentlig er.
__________________
"I've got nothing against God. It's his fan club I can't stand"
[J-2003 - G-2005 - J-2008]
|