Vis enkelt innlegg
Gammel 24-04-12, 15:22   #2
Tallulah
Glamorøs
 
Tallulah sin avatar
 
Medlem siden: Sep 2006
Innlegg: 60.218
Blogginnlegg: 640
Tallulah har et rykte de fleste bare kan drømme omTallulah har et rykte de fleste bare kan drømme omTallulah har et rykte de fleste bare kan drømme omTallulah har et rykte de fleste bare kan drømme omTallulah har et rykte de fleste bare kan drømme omTallulah har et rykte de fleste bare kan drømme omTallulah har et rykte de fleste bare kan drømme omTallulah har et rykte de fleste bare kan drømme omTallulah har et rykte de fleste bare kan drømme omTallulah har et rykte de fleste bare kan drømme omTallulah har et rykte de fleste bare kan drømme om
Standard

Sv: Nybegynner, sy egne klær

På hvilke nettsider kan jeg kjøpe billige stoffer?
Hva som er billig kommer an på hva du syns er rimelig å betale for det. Stoff & Stil er et greit sted å begynne. Du kan også finne mye fint på Etsy og Ebay.

Og så trenger jeg tråd. Og spole(heter det dèt?) til undertråd.
Spole til undertråd skal følge med maskinen. Hvis det ikke gjør det, må du kjøpe en et sted de selger symaskiner. Husk at spolene ofte er forskjellige fra maskin til maskin. Sytråd finner du i enhver hobbybutikk eller sybutikk, og hvilken type avhenger av hva slags stoff du skal sy i.

Har lyst til å sy en kjole. Hvor kan jeg finne mønster til enkle kjoler? Helst gratis.
Søk etter "free dress pattern". Ellers er Burda, McCoy og Simplicity kjente merker. Panduro og Stoff og Stil har også en del. Begynn med de lette om du aldri har sydd før.
Og så trenger jeg sånn papir å tegne mønsteret på og "kritt". Har ikke oversikt over de riktige begrepene som dere ser, håper noen kan hjelpe meg.
Du trenger ikke spesialting til dette. Om du kjøper mønster i butikk er mønsteret allerede printet opp i riktig størrelse. Skal du overføre selv, kjøp billig papir. Gråpapir for eksempel. Spesialkritt finner du i sy- og hobbybutikker, men det funker helt fint med en myk blyant eller kulepenn også.

Hva er billig pris på chiffon, bomull og linstoff f.eks?
Er 60kr for en meter silkechiffon bra pris?
Billig kommer an på hva du ønsker å betale for det.

Hvilke andre typer chiffon finnes?
Hva mener du? Andre i forhold til hva?

Hvilke stoffer er gode å sy i? Chiffon er kanskje ikke noe å starte med.. Lin er vel enklere, men for stivt tror jeg.
Begynn med bomull du. Uten stretch.

Ser på Stoff og stil sin nettside nå.
Er det noe fordel med skredderkritt, forresten? Ser for meg at blyant er mye enklere og tror jeg kjøper det.
Se svaret mitt over.
Finner ikke et sånt pizzaskjærer-lignende redskap som også trengs når man skal sy.
Dette trenger du ikke. Vet du bruksområdet?

Lykke til!

__________________

Tallulah er ikke aktiv   Svar med sitat