Sv: Litt rødvin i konfirmasjon?
Jeg ser utrolig mye av tenåringer på jobben. De går i niende klasse og noen av dem kunne man aldri ha stoppet om man ikke holdt dem fysisk. Jeg er ikke for å tvinge barn fysisk, men andre synes kanskje at det er greit. jeg har forresten slike fag der jeg kommer innpå ungene gjennom prat, og jeg vokter meg vel for å slenge med pekefingeren når de betror meg noe. Om noen hadde betrodd meg noe som var virkelig alovrlig hadde jeg måttet snakke med barnet om å ta det opp med foreldrene, men venlig tenåringsoppførsel synes jeg det er greit når de faktisk snakker med en voksen og spør om råd innimellom.
Det er en hårfin balansegang mellom å ville legge verden trygg opp for dem og la dem få småtryne på ting som de ikke dør av.
Nå skal det sies at jeg ikke hadde gitt meg uten kamp om det var mitt barn. Dog kommer disse tenåringene i ulike uspiselige versjoner og av og til må man faktisk velge det som er nestbest. F.eks. drive skjult kontroll ved å hente dem etc.
|