Sv: Hva skal dere ha til middag i dag? Nok en ny tråd
Åhå, det hørtes deilig ut! 
Millen, her er oppskrift etter minne. Den krever en del japanske spesialvarer, det får man på Japantorget i Oslo, i hvert fall.
Kok 400 g udon-nudler til de er passelig al dente, skyll av med kaldt vann.
Kok opp 1,5 liter vann med 1 dl soyasaus, 3 ss sukker, 2 ss mirin (søt japansk kokevin) og et brev instant dashi (buljong av tørket tunfisk og kombu-tang).
Ha i strimlet svinekjøtt (ca. 400 g?), en purre i skiver, 5–6 shiitake-sopp i strimler (ferske eller tørkede, tørkede må bløtlegges i kokende vann først). Vent gjerne litt med svinekjøttet, det trenger ikke mange minuttenes koketid, mens purre og sopp gjerne kan få ti minutter.
Når alt er ferdig kokt, hell i fire lett sammenpiskede egg og la stå til eggemassen har stivnet nedi suppa. Jeg liker at det blir relativt store eggeklumper, ikke bare bittesmå flak, så jeg er nøye med å ikke røre, og lar eggemassen trekke, ikke koke.
Legg nudler i serveringsboller og øs varm suppe over. Server med rå, hakket vårløk og shichimi (japansk chilimiks med sesamfrø i).
__________________
Prima (0503) et Secunda (0505)
“Do you find it easy to get drunk on words?"
"So easy that, to tell you the truth, I am seldom perfectly sober.” (Dorothy L. Sayers, Gaudy Night)
Sist redigert av Toffskij : 21-11-12 kl 13:37.
|