Vis enkelt innlegg
Gammel 08-01-14, 20:32   #51
Cauchy
Bør lage seg en tittel selv
 
Cauchy sin avatar
 
Medlem siden: Jul 2012
Innlegg: 1.757
Cauchy imponerer mange og er sikkert smartCauchy imponerer mange og er sikkert smartCauchy imponerer mange og er sikkert smartCauchy imponerer mange og er sikkert smartCauchy imponerer mange og er sikkert smartCauchy imponerer mange og er sikkert smartCauchy imponerer mange og er sikkert smartCauchy imponerer mange og er sikkert smart
Standard

Sv: Quiz - noen som klarer disse?

Fortsatt enige.

Her er de siste gåtene:

Z - Disse ektefellene var et stormfullt ektepar, kanskje fordi de også var i nær familie. Hun var svært sjalu på hans mange elskerinner og prøvde å drepe både dem og barna. Det sies at hun tømte brystet for melk for å slippe å amme stesønnen hun hatet mest. Resultatet av dette ser vi den dag i dag.

Æ/Ä - I dag bor om lag 2000 på øya der disse to hadde sine vidgjetne gjestebud. Husbonden har fått både et mineral og et bryggeri oppkalt etter seg, det er ikke alle forunt. Hans kone var svært fryktet, folk prøvde gjerne å blidgjøre henne med gull og edelt metall.

Ø/Ö - Denne historien og sangen knyttet til den er kjent fra mange skolestuer rundt om. Boka ble først utgitt som føljetong. Det er ingen tragedie, her overvinner husmannssønnen og storbondedatteren klasseskillet, kjærligheten vinner og historien får en lykkelig slutt.

Å/AA - Lykkelig og romantisk slutt ble det definitivt ikke her, eller...? Enda en historie om unge elskende som ikke fikk hverandre i levende live, men måten de ble sammen på igjen etter døden er spesiell og har opp gjennom årene blitt fortalt i både kortere og lengre versjoner, og på flere språk, og gjerne med tonefølge.

Cauchy er ikke aktiv   Svar med sitat