Vis enkelt innlegg
Gammel 22-01-14, 18:50   #1
Pepper Lemon
Peppy!
 
Pepper Lemon sin avatar
 
Medlem siden: Oct 2006
Hvor: Oslo
Innlegg: 10.682
Blogginnlegg: 253
Pepper Lemon har et rykte de fleste bare kan drømme omPepper Lemon har et rykte de fleste bare kan drømme omPepper Lemon har et rykte de fleste bare kan drømme omPepper Lemon har et rykte de fleste bare kan drømme omPepper Lemon har et rykte de fleste bare kan drømme omPepper Lemon har et rykte de fleste bare kan drømme omPepper Lemon har et rykte de fleste bare kan drømme omPepper Lemon har et rykte de fleste bare kan drømme omPepper Lemon har et rykte de fleste bare kan drømme omPepper Lemon har et rykte de fleste bare kan drømme omPepper Lemon har et rykte de fleste bare kan drømme om
Standard

"Forelsket og foraktet" - utstilling på Oslo Bymuseum

Sønnen min og jeg tok turen på Oslo Bymuseum for å se på utstillingen de har nå, om norske kvinner som forelsket seg i tyske soldater under krigen. Det er ikke en påkostet utstilling, men vel verdt å få med seg.

Det var en ubehagelig utstilling, med noen bilder og videosnutter som er ganske absurde å se på. Blant annet et bilde av en kvinne i en folkemengde som er skamklippet, og en hånd som holder henne rundt halsen og dytter henne gjennom mengden. Og også bilder fra Hovedøya, hvor mange kvinner ble sendt på en slags interneringsleir. Selv om det altså var ubehagelig så synes jeg den er verdt å få med seg, og se hvor forferdelig nordmenn oppførte seg mot norske kvinner (og ikke minst deres barn) etter at krigen var slutt.

Jeg tok et bilde av et avisutklipp som var der, som illustrerer dette ganske bra. Tenk å måtte publisere en legeattest på at man er jomfu i avisen for å få gå i fred på gaten.

(Det var altså ikke en spesielt barnevennlig utstilling, men åtteåringen fikk ikke med seg de groteske detaljene som jeg gjorde, så han reagerte ikke på det. Men han fikk med seg noe krigshistorie, og gjort seg noen refleksjoner over hva krig gjør med folk. Og så var det utstilt gammeldagse skrivemaskiner og barnevogner og sånt noe, som vakte begeistring.)

Vedlagte bilder
Filtype: jpg image.jpg (83,3 KB, 74 visninger)
Pepper Lemon er ikke aktiv   Svar med sitat