Sv: 1. mai
Opprinnelig lagt inn av Billa, her.
Så vidt jeg vet, så startet 1.mai på bakgrunn av arbeidernes svært dårlig arbeidsvilkår, deriblant lange arbeidsdager. Når den gikk over til å bli en mer solidaritetsdag, vet ikke jeg, men den heter nå fortsatt Labour Day, og markeres nettopp som dette over store deler av verden.
Mulig vi i Norge ikke lenger har så mye å kjempe for når det gjelder arbeideres rettigheter, det meste er jo gjennomregulert. Da er det selvsagt flott at man bruker dagen til å markere synspunkter på Gaza og Dalai Lama. Under 10 % av LOs medlemmer i Oslo gikk i tog, forøvrig. Resten tok muligens en oval weekend, puslet i hagen eller gikk en tur i skogen.
Jeg tror at Arbeiderbevegelsens dag, egentlig betyr mer for folk flest i andre deler av Europa og verden. I landene som har skyhøy arbeidsledighet, hvor offentlig ansatte ikke får betalt og hvor korrupsjon er en del av statsapparatet. Det er neppe noen der, som går under paroler som "Opphev blokaden av Gaza" eller "Nei til sentralisering av helsevesenet".
Labour day er en helt annen dag, som feires i USA på høsten. Den ble opprettet for å markere avstand fra sosialistenes 1.mai-feiring.
1.mai-feiringen har bakgrunn fra streikende arbeidere, ja. Men også fra kamper mot væpnet politi og overmakt. Fra wikipedia om starten på 1. mai-feiringen, et opprop som ble sendt ut i 1904: "all Social Democratic Party organizations and trade unions of all countries to demonstrate energetically on May First for the legal establishment of the 8-hour day, for the class demands of the proletariat, and for universal peace."(min utheving).
Når det gjelder andre land; her er bilder fra andre lands 1.mai-feiringer:
UK:
http://www.phm.org.uk/wp-content/upl...1-May-1999.jpg
http://www.indymedia.org.uk/images/2005/05/311679.jpg
Sør-Afrika:
http://www.digitaljournal.com/img/3/...large/18_1.jpg
USA:
http://www-tc.pbs.org/wnet/need-to-k...-1-515x343.jpg
https://lorelle.files.wordpress.com/...sen.jpg?w=1000
http://www.google.no/imgres?imgurl=h...rt=148&ndsp=30
Costa Rica:
http://www.fire.or.cr/julio01/pescador1.JPG
Marocco:
https://onedrive.live.com/?cid=12f2a...KgE8oVGvoDDo7Y
__________________
Litjtausa 06. Lille skatt 07
Sist redigert av gajamor : 01-05-14 kl 19:26.
|