Vis enkelt innlegg
Gammel 03-02-16, 10:08   #4
løve70
Enda en som trener
 
løve70 sin avatar
 
Medlem siden: Sep 2007
Innlegg: 18.514
løve70 har mye å være stolt avløve70 har mye å være stolt avløve70 har mye å være stolt avløve70 har mye å være stolt avløve70 har mye å være stolt avløve70 har mye å være stolt avløve70 har mye å være stolt avløve70 har mye å være stolt avløve70 har mye å være stolt avløve70 har mye å være stolt avløve70 har mye å være stolt av
Standard

Sv: Din beste oppskrift med torsk

Denne er veldig god:
Ovnsbakt torskeloin med smakfull salsa og pastinakkpurè

Ovnsbakt torskeloin
* 600 g torskeloin
* salt og pepper
* litt olivenolje
Chorizosalsa med granateple
* ca. 200 g chorizopølse, i små terninger
* ca. 1 dl olivenolje
* 1/4 – 1/2 rød chili, finhakket
* litt sitronsaft
* 1/2 granateple, frøene
* gressløk, finhakket
Pastinakkpurè
* ca. 350 g pastinakk, i biter
* ca. 350 g poteter, i biter
* 2 ss smør
* ca. 2 ss creme fraiche
* salt og pepper



Fremgangsmåte:
Del torsken i 4 porsjonsstykker, strø på litt grovt havsalt og la den ligge i ca. 15 minutter.
Skrell og skyll pastinakk og poteter, og del opp i jevnstore biter. Kokes i usaltet vann til grønnsakene er møre, etter 20-25 minutter. Mos grønnsakene med stavmikser eller stapper, og smak til med smør, creme fraiche (kan eventuelt erstattes med rømme, fløte eller melk), salt og pepper. Hold purèen varm.
Skyll av saltet av torsken og tørk den med litt kjøkkenpapir, før du krydrer med pepper og litt mer salt. Legg torskestykkene i et smurt ildfast fat og stek den midt i ovnen ved ca. 160 grader (over- og undervarme) i ca. 15 minutter, til torsken er ferdigstekt og så vidt «flaker» seg. Ta formen ut av ovnen og la fisken hvile under aluminiumsfolie i 2-3 minutter.

Stek chorizoen i tørr stekepanne på middels varme, til den avgir litt paprikafett. Tilsett olivenolje og finhakket chili og la det surre med uten at chilien blir brent. Rett før servering tilsettes granateplekjerner. Smak til med litt sitronsaft.
Server torsken sammen med pastinakkpurèen, og topp det hele med salsaen. Gi retten et gryss av finhakket gressløk – og server umiddelbart, gjerne med aspargesbønner eller kokte gulrøtter som tilbehør.

løve70 er ikke aktiv   Svar med sitat