Vis enkelt innlegg
Gammel 23-02-23, 21:30   #18
My
Semiaktiv
 
My sin avatar
 
Medlem siden: Sep 2006
Hvor: Trondheim
Innlegg: 30.313
My har et rykte de fleste bare kan drømme omMy har et rykte de fleste bare kan drømme omMy har et rykte de fleste bare kan drømme omMy har et rykte de fleste bare kan drømme omMy har et rykte de fleste bare kan drømme omMy har et rykte de fleste bare kan drømme omMy har et rykte de fleste bare kan drømme omMy har et rykte de fleste bare kan drømme omMy har et rykte de fleste bare kan drømme omMy har et rykte de fleste bare kan drømme omMy har et rykte de fleste bare kan drømme om
Standard

Sv: Kan/vil alle spise halalkjøtt?

Opprinnelig lagt inn av Polyanna, her.

Svaret på hi er egentlig nei, fordi

- dersom du serverer Gilde norsk ytrefilet og sier «det er halal fordi det er slaktet i Norge og her slaktes alt kjøtt halal», så vil en del muslimer mene at det ikke er «ekte halal»
- om du sikrer deg og kjøper «ekte halal» fra en spesialbutikk, vil mange vegre seg for å spise det, av dyrevelferdsgrunner

Det letteste er vegetar.

At det slaktes halal handler ikke bare om slaktemetode, det må leses en bønn eller noe sånt. Og det gjøres på enkelte norske slakteri, og godkjennes som halalkjøtt av muslimer. Fra mattilsynet:

Sitat:

Muslimske miljøer får slippe til med egne kompetente personer, som foretar selve avblødningen.

Sitat:

Halal-slakting foregår i begrenset omfang og kun ved noen slakterier. Det er ikke alle slakterier som ønsker å tillate dette, siden det krever at arbeidsrutinene endres for at personell utenfra skal komme inn og foreta avblødningen på sin måte.

Så Gilde norsk ytrefilet er ikke halal, selv om slaktemetoden i praksis er den samme.

__________________
µ 05 07 07
My er aktiv nå   Svar med sitat