Sv: Slikt man egentlig burde vite
Opprinnelig lagt inn av Rug, her.
Er det ikke Guy Fawkes som er årsaken til at man feirer Bonfire i Storbritannia? Han var med i et opprør som hadde som mål å styrte regjeringen, men han ble tatt, satt i Tower og ble brent på bål, dersom minnet mitt ikke lyver for meg.
Ikke bare styrte regjeringen, men sprenge hele Parlamentet på åpningsdagen. De hadde nok sprengstoff til å ha tatt ut flere kvartaler, mener jeg å ha lest. Skikkelig 11. september-størrelse på den terrorhandlingen, om de ikke hadde blitt tatt i tide. The Gunpowder Plot kalles sammensvergelsen.
Jeg leste om Guy Fawkes første gang i en Paddington-bok da jeg var barn, der de sang "Remember, remember, the fifth of November; The Gunpowder treason and plot" og brente Guy Fawkes-dukker på bålet. Rimelig grotesk barnetradisjon, vil jeg si. Only in Britain. 
Opprinnelig lagt inn av Teofelia, her.
Hengt og partert, mener jeg å huske. 
Hung, drawn and quartered høres vel omtrent riktig ut?
Og Rubicon er elven som Cæsar krysset da han sa "terningen er kastet", ja. I overført betydning "the point of no return".
__________________
Skilpadda (mars 1970) og Datteren (des. 2002)
Men are from Earth. Women are from Earth. Deal with it.
|