Gå tilbake   Foreldreportalen > FPForum > Mat og kosthold > Madam Mims oppskriftsforum

Melkefrie rundstykker (til Fløyel)

Madam Mims oppskriftsforum Har du noen gode oppskrifter å dele, eller er på jakt etter noen gode oppskrifter? Da er dette det rette forumet.

 
 
Trådverktøy Visningsmåter
Gammel 04-12-16, 21:48   #1
Nenne
Introvert optimist
 
Nenne sin avatar
 
Medlem siden: Sep 2006
Hvor: Telemark
Innlegg: 24.306
Blogginnlegg: 202
Nenne har et rykte de fleste bare kan drømme omNenne har et rykte de fleste bare kan drømme omNenne har et rykte de fleste bare kan drømme omNenne har et rykte de fleste bare kan drømme omNenne har et rykte de fleste bare kan drømme omNenne har et rykte de fleste bare kan drømme omNenne har et rykte de fleste bare kan drømme omNenne har et rykte de fleste bare kan drømme omNenne har et rykte de fleste bare kan drømme omNenne har et rykte de fleste bare kan drømme omNenne har et rykte de fleste bare kan drømme om
Standard

Melkefrie rundstykker (til Fløyel)

Melkefrie rundstykker (16-20 stykker)

50 gram margarin/smør (bruk blå Melange som er melkefri)
5 dl melk (jeg brukte havremelk)
50 gram gjær
1 ts salt
1 ss sukker
12-13 dl hvetemel (ca. 800 gram)

Smelt margarinen og hell i melken og varm til 37 grader. Rør ut gjæren. Tilsett salt, sukker og nesten alt melet. Resten brukes til utbaking. Elt til en smidig deig og sett til heving i minst 30 minutter.

Etter at rundstykkene er formet skal de etterheve i 30 minutter. Pensle med egg og strø evt. på valmuefrø. Steketid og -temperatur: 225 grader i 12-15 minutter. Du kan selvfølgelig droppe pensling med egg hvis disse skal være eggefrie også.

NB! Hvis du vil bake større porsjon, så kan du triple alle ingrediensene, men doble gjærmengden. Det holder i massevis.

Disse er fine, bakt bare med hvetemel. De grove rundstykkene mine som du finner i den andre tråden er også melkefrie. De lages med vann og solsikkeolje.

__________________
Nenne

Storesøster (juli -99), Storebror (mars -02), Lillebror (oktober -04)
Nenne er ikke aktiv   Svar med sitat
 

Trådverktøy
Visningsmåter

Innleggsregler
Du kan ikke starte nye tråder
Du kan ikke skrive svar
Du kan ikke laste opp vedlegg
Du kan ikke endre dine innlegg

BB code is
[IMG] kode er
HTML kode er Av
Bytt forum


Alle klokkeslett er GMT +2. Klokken er nå 03:14.


Powered by vBulletin
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Norsk: Lavkarbo.no | Selvrealisering.no
©2006 - 2015, Foreldreportalen.no