Introvert og ekstrovert
Jeg og flere andre slenger stadig om oss med begrepene "introvert" og "ekstrovert", og nå har jeg fått flere spørsmål om hva dette egentlig er. Jeg har lært om begrepene gjennom MBTI-modellen (MBTI står for Meyers-Briggs Type Indicator) som er en personlighetsmodell basert på Jungs teorier. Skal ikke gå inn på resten av modellen her (det er masse informasjon om den på nettet, hvis man er interessert), men bare si litt om ekstroversjon kontra introversjon, eller E kontra I.
Slik jeg har fått det kort og forenklet fortalt, er det snakk om forskjellen på om man får tilført energi fra andre mennesker og ytre omgivelser (E), eller om man får energi gjennom alenetid (I). Introversjon er ikke det samme som sjenerthet (eller menneskefiendtlighet ), og motsatt betyr ikke det at man er ekstrovert nødvendigvis at man elsker å være midtpunkt og alltid må ha masse mennesker rundt seg. Det finnes sjenerte ekstroverte og det finnes menneskekjære og sosiale introverte, men introverte trenger generelt mer alenetid, mens ekstroverte generelt trenger mer sosial tid og kanskje en større sosial krets.
En viktig ting er ellers at ingen er bare det ene. Det dreier seg om preferanser, hva man vanligvis foretrekker og hvordan man vanligvis er. (Det gjelder andre aspekter ved MBTI-modellen også.)
Og jeg vet at det er folk her som har gått på kurs og lært mye mer om modellen enn jeg har, så hvis noen vil tilføye noe eller korrigere meg, så vær så god. 
__________________
Skilpadda (mars 1970) og Datteren (des. 2002)
Men are from Earth. Women are from Earth. Deal with it.
|