Sv: ØYA av Victoria Hislop
Jeg synes at historien om hvordan det artet seg å være spedalsk, og å bli sendt til en slik koloni, er svært fascinerende og gjør stort inntrykk. Jeg har aldri før skjenket det noen tanke, spedalske har jeg bare hørt om i kristendomsundervisningen som slett ikke har gjort noe inntrykk på meg. Det å bli forvist for livstid (selv om det endret seg), det å se at løsningen kanskje var på vei, det å få reise til land igjen men ikke finne veien tilbake til samfunnet.
Utover det synes jeg kjærlighetsintrigene som rammer inn det hele ikke er annet enn akkurat det - en fiktiv ramme rundt fakta som de fleste ikke kjenner fra før.
Jeg hører boka fra cd, det er Gisken Armand som leser. Hun har en sukkersøt stemme og uttale som delvis ødelegger historien, synes jeg.
|