Hver dag drepes 7000 indiske jentebarn av sine foreldre (Dagbladet)
http://www.dagbladet.no/nyheter/2006/12/15/486176.html
En rapport fra FNs barnefond UNICEF sa denne uken at det i India hver dag fødes 7000 færre barn enn befolkningstallet skulle tilsi, hovedsaklig fordi jentebabyer blir abortert etter kjønnstester og nyfødte jentebarn drepes av foreldrene.
For mange indere sees jenter som en belastning for familien. Dette skyldes særlig praksisen med medgift, der brudens familie må betale penger og gaver til brudgommens familie.
Guttebarn sees derimot som fremtidige forsørgere av familien.
- I dag er vi i den merkelige særstillingen av å ha mistet 10 millioner jentebarn de 20 siste årene.
- Hem har drept disse barnene? Deres egne foreldre, sa Chowdhury på et seminar ved Delhi-universitetet.
Begraves levende
I enkelte delstater drepes nyfødte ved at foreldrene heller sand eller tobakk i neseborene deres.
- I samme minutt som barnet er født og hun åpner munnen for å gråte, heller de sand i munnen og neseborene så hun kveles og dør, sa ministeren med referanse til en omtalt praksis ved barnedrap i delstaten Rajasthan.
- De begraver barna i blomsterpotter levende og begraver pottene. De heller tobakk i munnen hennes, sa ministeren.
|