Gå tilbake   Foreldreportalen > FPForum > Generell diskusjon

Strømsparingstips

Generell diskusjon Forum for generell diskusjon av temaer som ikke passer inn under andre kategorier.

 
 
Trådverktøy Visningsmåter
Gammel 26-01-11, 21:57   #21
mrc
Bør lage seg en tittel selv
 
mrc sin avatar
 
Medlem siden: Aug 2008
Hvor: Foran pc-en
Innlegg: 5.480
mrc er virkelig godt liktmrc er virkelig godt liktmrc er virkelig godt liktmrc er virkelig godt liktmrc er virkelig godt liktmrc er virkelig godt liktmrc er virkelig godt liktmrc er virkelig godt liktmrc er virkelig godt liktmrc er virkelig godt likt
Standard

Sv: Strømsparingstips

Opprinnelig lagt inn av Fløyel, her.

- Vedovn er montert - men prisen på ved har ikke gått ned akkurat. Og den veden vi har fått tak i brenner veldig dårlig. Så vi må ut å finne en ok ved leverandør.

Med dårlig ved kan det være at strømfyring ikke er så mye dyrere. Viktig også at man setter seg inn i hvordan man fyrer riktig.

Sitat:

- Varmepumpe har vi - og den har vi montert ett digitalt ur på - så nå ser vi hva den faktisk gir av varme, og når det er -23-24 grader ute, så gir den 1:1. Forhørt oss litt med leverandører rundt om, og de mener dette er normalt når det er såpass kaldt ute.

Det er helt normalt ja at de ikke gir noe ekstra effekt på slike tempraturer. Sjekk også innstillingene. Det kan være bedre å ikke kjøre pumpa automatikk, men stille inn en temperatur og kjøre viften på høyere hastighet - i hvert fall når man ikke er hjemme. Da sprer man varmen mye bedre. Sett den også på kun oppvarming når man ellers fyrer i ovn.

Sitat:

- Tørketrommelen blir ikke brukt. Alle klær henges opp og tørkes. Vasker ikke klær hver dag, men prøver å samle opp til litt "større" maskiner.

Pass ellers på god lufting og ikke for kalde overflater i nærheten av klestørk, slik at man ikke får kondens og videre fuktproblemer.

Sitat:

- Varmen er skrudd litt ned i kjelleren - vi oppholder oss ikke der, så det er ikke nødvendig med full varme.

Hvor lavt, og er kjelleren noe fuktig? Anbefalingen ved "nedkjøling" av rom som ikke benyttes er vel også at de ved jevne mellomrom skal varmes opp og luftes i henhold til fukt.

Når det gjelder lufting kan "sprenglufting" kunne være tildels bedre enn for mange ventiler etc. som står åpne hele tiden. Men pass på at man lufter nok, og at man har en viss sirkulasjon.

Spørsmål videre er hva man evt. kan gjøre med huset i seg selv kanskje. Samtidig skal det sies at en del utbedringer har såpass liten effekt i forhold til kostnad at det går veldig mange år før de gir en reell gevinst.

__________________
"I've got nothing against God. It's his fan club I can't stand"
[J-2003 - G-2005 - J-2008]
mrc er ikke aktiv   Svar med sitat
 


Innleggsregler
Du kan ikke starte nye tråder
Du kan ikke skrive svar
Du kan ikke laste opp vedlegg
Du kan ikke endre dine innlegg

BB code is
[IMG] kode er
HTML kode er Av
Bytt forum


Alle klokkeslett er GMT +2. Klokken er nå 10:59.


Powered by vBulletin
Copyright ©2000 - 2026, Jelsoft Enterprises Ltd.
Norsk: Lavkarbo.no | Selvrealisering.no
©2006 - 2015, Foreldreportalen.no