Gå tilbake   Foreldreportalen > FPForum > Generell diskusjon > Nyheter og media

Lærernes arbeidstid, hva skjer etter brudd i forhandlingene?

Nyheter og media Forum for diskusjoner av nyheter og artikler. Husk å lenke til aktuell artikkel i første innlegg, så meddebattantene får mulighet til å sette seg inn i temaet.

 
 
Trådverktøy Visningsmåter
Gammel 09-02-14, 14:31   #11
Nasse
Fartsfantom
 
Nasse sin avatar
 
Medlem siden: Dec 2008
Innlegg: 2.124
Blogginnlegg: 30
Nasse imponerer mange og er sikkert smartNasse imponerer mange og er sikkert smartNasse imponerer mange og er sikkert smartNasse imponerer mange og er sikkert smartNasse imponerer mange og er sikkert smartNasse imponerer mange og er sikkert smartNasse imponerer mange og er sikkert smart
Standard

Sv: Lærernes arbeidstid, hva skjer etter brudd i forhandlingene?

Her er hva Utdanningsforbundet krevde (ikke så ulikt Lektorlaget sitt krav):

Sitat:

Utdanningsforbundets krav til KS
For Utdanningsforbundet er det viktig å sikre at lærerne får nok til tid å forberede god og variert undervisning. Alle elever er unike og trenger oppfølging og opplæring som er tilpasset dem. Dette krever tid.


- Lærerprofesjonen i Norge er klinkende klar; vi trenger mer tid og større mulighet til å bruke profesjonaliteten vår. Vi krever derfor en reduksjon i undervisningstiden. Vi vil også at det settes av tid til at nye lærere kan få veiledning, og til at skoleledere kan få utføre den pedagogiske ledelsen av skolen, sier leder for Utdanningsforbundet, Ragnhild Lied.

  • For å sikre kvaliteten på det samlede undervisningsoppdraget krever Utdanningsforbundet reduksjon i årsrammene for undervisning og en tydeliggjøring av hva som er å regne som undervisning.
  • For å gjøre overgangen fra utdanning til yrkesutøvelse bedre, må det sikres at det avsettes tid til faglig og pedagogisk veiledning som bringer nyutdannede inn i lærerrollen og reduserer risikoen for tidlig frafall fra yrket.
  • Utdanningsforbundet krever endringer i avtalen som sikrer lærerne større mulighet til å bestemme hvilke arbeidsoppgaver som skal prioriteres for at de skal kunne bidra til utvikling av faglig og sosial kompetanse hos hver enkelt elev.
  • Utdanningsforbundet krever en tydeliggjøring av kommunens/fylkeskommunens ansvar for å sikre ressurser og handlingsrom til pedagogisk ledelse av skolen.
  • Utdanningsforbundet krever tiltak som gir lærerne og skolelederne mulighet til å konsentrere seg om lærerprofesjonens kjerneoppgaver og som gir dem et profesjonelt handlingsrom til å prioritere de oppgavene som de mener er viktigst for utvikling av elevenes faglige og sosiale kompetanser.

Hentet her: http://www.utdanningsforbundet.no/Ho...stid-i-skolen/

Nasse er ikke aktiv   Svar med sitat
 


Innleggsregler
Du kan ikke starte nye tråder
Du kan ikke skrive svar
Du kan ikke laste opp vedlegg
Du kan ikke endre dine innlegg

BB code is
[IMG] kode er
HTML kode er Av
Bytt forum


Alle klokkeslett er GMT +2. Klokken er nå 18:16.


Powered by vBulletin
Copyright ©2000 - 2026, Jelsoft Enterprises Ltd.
Norsk: Lavkarbo.no | Selvrealisering.no
©2006 - 2015, Foreldreportalen.no