Sv: Jeg blir gal av bilstoler
Opprinnelig lagt inn av Huldra, her.
Så med andre ord mente han at det var bedre de var under skulderen enn over? Eller misforstår jeg nå?
Når barnet sitter bakovervendt så er det bedre at selen starter litt under enn over ja. I en kræsj vil barnet presses mot stolen og er det ledig sele oppover vil barnet også forflytte seg litt oppover, om du skjønner. Selen vil ikke holde barnet skikkelig på plass. Motsatt vil skje om barnet sitter framovervendt. Der er det bedre at selen starter litt over enn litt under. Starter selen under skulderen vil selen gi etter og barnet vil får større bevegelse framover, siden barnet først vil bli presset framover i en kræsj.
Det er selvfølgelig best at selen starter i skulderhøyde, men noen ganger er ikke det mulig. Som i tilfellene hvor man er på siste hakk i en bakovervendt stol. Det er da bedre å drøye bakovervendt-tiden litt ekstra enn å snu.
Om det gjelder babystoler også. I utgangspunktet ja, men som sagt har man mulighet til å bytte til en annen (større) bakovervendt stol som passer bedre med selene så bør man gjøre det. Men skal man bytte til en forovervendt etter babystolen så bør man jo drøye babystolen så lenge som overhode mulig.
Jeg har mailet med Folksam om dette med skulderselene nedenfor skuldren for noen år siden. Kan se om jeg finner svaret og lime det inn hvis noen vil se.
__________________
-------------------------------------------------------------
Hard work has a future payoff. Laziness pays off NOW
|