Sv: Tar dere E.Coli-forhåndsregler nå?
Opprinnelig lagt inn av Kanne, her.
Bildet er litt mer nyansert. Slaktelinjene for gris og storfe er gode i Norge, det er slakt av småfe som er kritikkverdig.
Siden nyheten ble nevnt i denne tråden fikk jeg lyst til å legge inn Norturas motsvar som kom samme dag (selv om jeg ikke så det før i dag).
Slaktehygienen – et langt skritt videre!
(Oslo, 05.05.09) Nortura har gjennomført en lang rekke tiltak på slaktelinjene for småfe de siste årene, og det har bidratt til å forbedre slaktehygienen.
Flere media melder i dag at slaktehygienen ikke har blitt bedre de siste årene.
- Dette bildet kjenner vi oss ikke igjen i. Nortura har investert rundt 100 millioner kroner i utstyr, og utviklet teknologi og rutiner for å gjøre slakteprosessen hygienisk og sikker. Flere av tiltakene går lengre enn de kravene som myndighetene stiller, sier Nina Sundqvist, konserndirektør for informasjon og samfunnskontakt.
Både i samarbeid med våre bransjeorganisasjoner og innenfor konsernet er det utarbeidet nye retningslinjer for kontroll, sporing og systematiske og jevnlige revisjoner.
Følgende tiltak er gjennomført:
- 10-punkts handlingsplan med fokus på saueslakting. Blant annet er det installert dampstøvsuger ved alle våre saueslakterier.
- Vi har innført todelt varestrøm som sikrer at dyr som eventuelt kan være forurenset på slaktelinja sorteres ut og spesialbehandles.
- Økonomisk trekk for skitne sauer, samt klipping av sau på slakteriet nært opptil selve slakteprosessen. Ved enkelte fabrikker er det også innført linjeklipp, som betyr at dyrene klippes etter avlivning som en del av slakteprosessen, noe som gir både bedre hygiene og dyrevelferd.
- Innføring av komplett sporingssystem ved bruk av elektroniske øremerker på dyr og elektronisk merking av kasser.
- Tilnærmet alle medarbeidere (99 % av 6000 medarbeidere) har gjennomført repetisjonskurs i hygiene.
- Sterkt ledelsesfokus på mattrygget lokalt.
- Alle vesentlige feil følges aktivt opp - om nødvendig stoppes produksjonen for å korrigere og lære av feil.
- Vi har utviklet et kabinett for varmtvanns pasteurisering av hele saueslakt. Denne er klar til bruk, men vi venter på myndighetens godkjenning.
__________________
Cappuccino (01), Cortado (04), Espresso (07)
Vi vil ta vare på skjønnheten, varmen, som om vi bar et barn varsomt på armen.
|