Sv: Taushetsplikt og opplysningsplikt
Opprinnelig lagt inn av annemede, her.
Lærere, leger, sykepleiere, førskolelærere etc har taushetsplikt.
Samtidig så har disse ut i fra barneloven, opplysningsplikt.
Når oppheves taushetsplikten og når inntrer opplysningsplikten?
Offentlige myndigheter har opplysningsplikt til barneverntjenesten når det er grunn til å tro at et barn blir mishandlet i hjemmet eller det foreligger andre former for alvorlig omsorgssvikt eller når et barn har vist vedvarende alvorlige atferdsvansker.
Fra Lov om barneverntjenester:
§ 6-4. Innhenting av opplysninger. Opplysninger skal så langt som mulig innhentes i samarbeid med den saken gjelder eller slik at vedkommende har kjennskap til innhentingen.
Offentlige myndigheter skal av eget tiltak, uten hinder av taushetsplikt, gi opplysninger til kommunens barneverntjeneste når det er grunn til å tro at et barn blir mishandlet i hjemmet eller det foreligger andre former for alvorlig omsorgssvikt, jf. §§ 4-10, 4-11 og 4-12, eller når et barn har vist vedvarende alvorlige atferdsvansker, jf. § 4-24.
__________________
In vino veritas
|