Sv: Hjelp oss å få lovforslaget om eie av eksotiske dyr til høring!
Dersom man lager gode retningslinjer for dyrehold og en gjennomarbeidet liste for hvilke arter som skal være tillatt (også ut fra tanken om at dyrene på listen ikke skal kunne overleve om de forviller seg), så ser jeg ikke noen grunn til at ikke herptiler skal være like tillatt som papegøyer, store edderkopper, eksotiske fisker, chinchillaer og andre dyr som på ingen måte er naturlige i Norge. (At noen er mot kjæledyr i det hele tatt kan jeg derimot godt forstå.)
Jeg kommer ikke til å stå på barrikadene, men rent personlig kunne jeg veldig godt tenke meg en liten slange eller øgle som kjæledyr.
Og selv om jeg er enig i at det ikke er noen menneskerett å ha kjæledyr, og at allergiargumentet derfor ikke er så veldig mye å slå i bordet med, så synes jeg prinsipielt at man skal ha grunner for å forby ting, ikke kreve grunner for å tillate dem. Dersom et dyr er farlig for norsk fauna, eller det er en belastning for dyret selv å leve i fangenskap, så synes jeg det er gode grunner for å forby folk å holde det som kjæledyr. Men "det er jo mye annet som er forbudt" (og "jeg liker ikke slanger selv") er ikke et godt argument for noe som helst.
__________________
Skilpadda (mars 1970) og Datteren (des. 2002)
Men are from Earth. Women are from Earth. Deal with it.
|