Gå tilbake   Foreldreportalen > FPForum > Generell diskusjon

Valgfrihet til videregående skoler

Generell diskusjon Forum for generell diskusjon av temaer som ikke passer inn under andre kategorier.

 
 
Trådverktøy Visningsmåter
Gammel 02-05-18, 10:40   #19
Darth
En, av to-tre
 
Darth sin avatar
 
Medlem siden: Apr 2011
Innlegg: 5.183
Darth har mye å være stolt avDarth har mye å være stolt avDarth har mye å være stolt avDarth har mye å være stolt avDarth har mye å være stolt avDarth har mye å være stolt avDarth har mye å være stolt avDarth har mye å være stolt avDarth har mye å være stolt avDarth har mye å være stolt avDarth har mye å være stolt av
Standard

Sv: Valgfrihet til videregående skoler

Opprinnelig lagt inn av GinaK, her.

Takk for råd.

Mener du at han kan søke rett på ingeniør etter vg2 og ta R1matte som sommerkurs/forkurs før han starter? Er det det som heter Tresemesterordning?

Hva med de andre fagene som han mangler; naturfag, historie og norsk?Er de innbakt i 1.semesteret på ingeniørutdannelsen?


Vi har kun tenkt læretid og fagbrev i bunnen men får se hvordan det blir etterhvert utover i skoletiden.
Han sier at han vil gå elektroingeniør så da trenger han kanskje ikke tenke så veldig mye på det med læretid, nei.

Ikke helt. Dersom han tar fagbrev, så kan han gå direkte på ingeniørutdanning via y-veien. Dersom han bare tar vg1 og vg2, og dropper læretid, så kan han gå direkte på forkurs (1 år) og deretter videre på ingeniør.

Han kan også ta påbygg (generell studiekompetanse) etter vg1+vg2, og droppe læretid, men må da enten ta forkurs i tillegg eller søke tresemestersordning (en slags integrert ingeniørutdanning som inneholder realfagene han mangler (matte og fysikk)). Det vil være tresemestersordningen som er mest aktuell for de som har tatt påbygg vil jeg tro.

Darth er ikke aktiv   Svar med sitat
 

Trådverktøy
Visningsmåter

Innleggsregler
Du kan ikke starte nye tråder
Du kan ikke skrive svar
Du kan ikke laste opp vedlegg
Du kan ikke endre dine innlegg

BB code is
[IMG] kode er
HTML kode er Av
Bytt forum


Alle klokkeslett er GMT +2. Klokken er nå 05:48.


Powered by vBulletin
Copyright ©2000 - 2026, Jelsoft Enterprises Ltd.
Norsk: Lavkarbo.no | Selvrealisering.no
©2006 - 2015, Foreldreportalen.no