Sv: Hva spiser dere der du kommer fra og hva heter maten der du bor?
Jeg synes fortsatt det er sprøtt med "græt og bakels", dvs vafler med smørgrøt på, som de spiser på indre Nordmøre. Ble introdusert for dette i studietiden, av studievenner fra Surnadal og omgegn. Da jeg fortalte min søster om dette løp hun sjokkert til sin venninne, også fra Surnadal, og spurte om hun også spiste grøt på vaflene, hvorpå venninnen så himmelfallen på henne og svarte "Ja ... ? Hva spiser man ellers på vafler?"
Jeg er oppvokst med brunost på havregrøten. Mamma som har det med seg, fra Hedmark. Det er faktisk skikkelig godt. Heller melk oppå også. Vanlig, kald H-melk altså.
Ellers har jeg ikke vært borti "søyll og spikjiflæsk" eller "mårr og læfse" andre steder enn der der jeg bodde fra jeg var 11-19 år. Førstnevnte er knust flatbrød med sur melk (og sukker tror jeg ), og spekeskinke til - er vant med begge deler fra andre steder og altså, men ikke nevnt sammen slik, at det hører sammen som en egen matrett. Det sistnevnte er potetlefse med kvernet svinekjøtt. Har heller aldri vært borti slik utstrakt bruk av potetlefse andre steder. Læfsebætta. Potetlefse brukt i stedet for brødskive, med alt av helt vanlig pålegg. Da jeg begynte ny på skolen der, i femteklasse, var jeg fasinert av alle disse klassekameratene som hadde lefser i matpakka, rullet sammen med pålegg inni. Selv var jeg bare vant med slik lefse til jul, og ellers lompe på pølsene.
__________________
µ 05 07 07
Sist redigert av My : 12-11-21 kl 14:29.
|