Sv: Dele pensjonspoeng ved omsorg for barn
Opprinnelig lagt inn av Teofelia, her.
Samtidig har vi allerede et prinsipp om at verdier som er ervervet i løpet av samlivet vanligvis skal deles likt, uavhengig av om bare én av ektefellene har hatt inntekt, nettopp fordi man anser det å være hjemme med felles barn som et bidrag til familieøkonomien. Jeg klarer ikke helt å bestemme meg for om jeg synes pensjonspoeng er en slik verdi.
Dette er et viktig poeng, synes jeg.
Opprinnelig lagt inn av smilefjes, her.
Hvorfor skal man ikke anerkjenne at mange menn jobber ekstra og stresser livet halvveis av seg for å få endene til å møtes - fordi de er alene om å tjene penger? Jeg kjenner faktisk flere eksempler på dette personlig.
Hvis argumentet mot forslaget er å beskytte dottemenn som blir pisket på jobb døgnet rundt av dragekoner som vil ligge på sofaen, tror jeg risikoen er betydelig for at dragekonen tvinger dottemannen til å skrive under en privat avtale om økonomisk kompensasjon likevel.
__________________
2006 og 2009
|