Sv: Saus til ribbe.
Jeg pleide å brune smør og mel til saus, men så kom jeg over sausen til Hellstrøm og nå lager jeg bare den. Den har kjempegod smak, er ikke så mektig, og er dessuten enklere å lage. Anbefales hvis du liker hvitløk!
Legg 15 hvitløksfedd (med skallet på) i formen med ribba og la de steke med. Dessuten et par gulrøtter og en løk (grovdelt). Pass på at det er nok kraft i formen til å lage saus av, etterfyll med vann om nødvendig. (Jeg starter med 1 liter vann og det pleier å holde).
Når ribba er ferdig siler du kraften over i en kjele, få med "innmaten" i hvitløksfeddene - klem dem gjennom silen. (Det er ikke mye med 15 fedd, etter stekingen har disse mild og søtlig smak - kjempegodt!) Dryss på 1 ss hvetemel og vent til dette har sunket ned i kraften. Så visper du til alt blander seg. Ha i 2 ss soyasaus og 1 ss worcestershiresaus. Kok opp og la koke 2 min.
Hvis det er veldig mye fett i sausen (dette ligger som et sjikt øverst) så kan du fjerne det med en øse. Den vandige fasen ligger nederst (nå snakker jeg som en kjemiker ) og har masse god smak men er ikke så mektig.
|