Gå tilbake   Foreldreportalen > FPForum > Mat og kosthold > Økologisk og diettmat

Lavkarbo/keto/grovkarbo/o.l.

Økologisk og diettmat Forum for diskusjoner om og deling av oppskrifter på diettmat og økologisk mat.

Svar
 
Trådverktøy Visningsmåter
Gammel 15-08-25, 18:32   #1
Nada
Svada
 
Nada sin avatar
 
Medlem siden: Jun 2007
Innlegg: 2.176
Nada er populærNada er populærNada er populærNada er populærNada er populær
Standard

Lavkarbo/keto/grovkarbo/o.l.

Noen som spiser slik om dagen?
Noen spiser kanskje alltid slik?
Ha prøvd å søke og lese litt, men virker som de fleste trådene er ganske gamle blitt.
Jeg har spist "grovkarbo" de siste årene og trives med det, men nå må jeg ta noen grep i forhold til vekten og forsøker meg på keto.

__________________
Gutt 2006
Jente 2009
Nada er ikke aktiv   Svar med sitat
Gammel 15-08-25, 19:47   #2
Shun
Er fornøyd
 
Medlem siden: Jan 2011
Innlegg: 1.879
Shun er populærShun er populærShun er populærShun er populærShun er populærShun er populær
Standard

Sv: Lavkarbo/keto/grovkarbo/o.l.

Opprinnelig lagt inn av Nada, her.

Noen som spiser slik om dagen?
Noen spiser kanskje alltid slik?
Ha prøvd å søke og lese litt, men virker som de fleste trådene er ganske gamle blitt.
Jeg har spist "grovkarbo" de siste årene og trives med det, men nå må jeg ta noen grep i forhold til vekten og forsøker meg på keto.

Jeg spiser keto, kombinert med periodisk faste 16:8.

Begynte i juli, og er superfornøyd. Gikk ned mest centimetre i begynnelsen, men nå er jeg ned cirka 5 kilo med to måltider om dagen mellom klokka 12:00 og 20:00.
Har også alkostopp - det ordner seg greit ved at jeg ikke skal ha i meg kalorier etter 20:00.

Jeg lånte Keto-kokeboka til Hexeberg på biblioteket, og bøkene til danske Jane Faerber.
Nettstedene omhelse.no, fett og forstand og madbanditten.dk er nyttige.

Jeg baker grove rundstykker, salte knekkebrød og chiaknekkebrød sånn at jeg alltid har tilgjengelig.

Jeg er like lite sulten som da jeg brukte Wegovy, sover bedre, og har begynt å våkne tidligere (07:00) av meg selv.
Bruker litt SukrinMelis og Sukrin Gold som krydder, men trenger ikke søtsmak i like stor grad som før.

Du får komme deg inn i slanketråden.


Sist redigert av Shun : 15-08-25 kl 19:58.
Shun er ikke aktiv   Svar med sitat
Gammel 19-08-25, 17:03   #3
Polyanna
Yes, we can!!
 
Polyanna sin avatar
 
Medlem siden: Sep 2006
Innlegg: 52.576
Blogginnlegg: 199
Polyanna har et rykte de fleste bare kan drømme omPolyanna har et rykte de fleste bare kan drømme omPolyanna har et rykte de fleste bare kan drømme omPolyanna har et rykte de fleste bare kan drømme omPolyanna har et rykte de fleste bare kan drømme omPolyanna har et rykte de fleste bare kan drømme omPolyanna har et rykte de fleste bare kan drømme omPolyanna har et rykte de fleste bare kan drømme omPolyanna har et rykte de fleste bare kan drømme omPolyanna har et rykte de fleste bare kan drømme omPolyanna har et rykte de fleste bare kan drømme om
Standard

Sv: Lavkarbo/keto/grovkarbo/o.l.

Jeg gjør det i perioder, når jeg skal ned to-tre feriekilo og sånt. Jeg syns det går greit i kortere perioder, men det er for mye av det jeg syns gjør livet verdt å leve, som jeg må unnvære: godt brød, god juice, etc., og så har det en tendens til å ryke HELT utpå hvis det først ryker.

Men i de periodene det funker, så går det fint.

Jeg spiser typ et formiddagsmåltid med cottage cheese og litt kefir eller skyr rørt sammen, med chiafrø og bær. Det er syrlig og proteinrikt og godt.

Til lunsj liker jeg en mørkegrønn salat med masse spinat, og div, avocado, mozarella eller annen ost, og god skinke, men balsamico.

Eller en omelett om jeg er hjemme.

Rugsprø med veldig tykt lag pålegg, og majones og grønt på toppen kan det bli. Jeg prøver å unngå kunstig søtning, men det hender det blir litt fun light når jeg er for lei vann.

Middag er lett. Jeg har alltid syns poteter og ris er bortkastet mageplass, og har lenge heller mesket meg med digg salat, grønnsaksmoser, spinatstuing, sopp, eller annet, som tilbehør til proteindelen.

Jeg spiser vanligvis ikke noe særlig brød, syns det er tørr og kjedelig mat sånn i hverdagen, så det går fint å erstatte det med 1-2 rugsprø uten at det blir for mange carbs. Tidligere så har jeg bakt noen veldig digge frø-knekkebrød. Proteinbrød og proteinrundstykker syns jeg ikke er noe godt.


Når jeg fyser, spiser jeg en proteinbar. Det er jo ikke ideelt, men blir en utskeielse.

__________________
Feilen med verden er at de dumme er så skråsikre på alt - og de kloke så fulle av tvil. Bertrand Russel
Polyanna er ikke aktiv   Svar med sitat
Gammel 19-08-25, 18:45   #4
Isolde
Øyboer
 
Isolde sin avatar
 
Medlem siden: Sep 2006
Innlegg: 13.010
Isolde har mye å være stolt avIsolde har mye å være stolt avIsolde har mye å være stolt avIsolde har mye å være stolt avIsolde har mye å være stolt avIsolde har mye å være stolt avIsolde har mye å være stolt avIsolde har mye å være stolt avIsolde har mye å være stolt avIsolde har mye å være stolt avIsolde har mye å være stolt av
Standard

Sv: Lavkarbo/keto/grovkarbo/o.l.

Jeg prøver å kutte. Både fordi jeg får mer og mer reaksjoner på karbohydrater/ sen dumping. Og fordi jeg må ned 10kg.

Vurderer keto men jeg vil kunne spise med familien. Så spiser nå mye knekkebrød og protein når jeg har singel måltid og så mindre karbohydrater når vi spiser middag.

Ryker jeg på snop så ryker det. Prøver virkelig å holde meg unna.

Isolde er ikke aktiv   Svar med sitat
Gammel 19-08-25, 22:12   #5
Nada
Svada
 
Nada sin avatar
 
Medlem siden: Jun 2007
Innlegg: 2.176
Nada er populærNada er populærNada er populærNada er populærNada er populær
Standard

Sv: Lavkarbo/keto/grovkarbo/o.l.

Har knekkebrød av frø og egg i ovnen nå, det gleder jeg meg å ha til frokost i morgen. Er knekkebrød og potet jeg savner egentlig. Har null fysing på søtsaker, har egentlig aldri vært spesielt glad i det, så jeg slipper lett unna sånn sett. Har jo levd lavkarbo i noen år, så det var ikke så stor omstilling. Har en del kilo jeg vil ned, håper dette vil hjelpe på.
Enig, Isolde, det er viktig å spise det samme som familien. Så jeg forsøker alt jeg kan å bare lage en tvist med mer tilbehør som blomkålmos osv.

__________________
Gutt 2006
Jente 2009
Nada er ikke aktiv   Svar med sitat
Gammel 19-08-25, 22:59   #6
Isolde
Øyboer
 
Isolde sin avatar
 
Medlem siden: Sep 2006
Innlegg: 13.010
Isolde har mye å være stolt avIsolde har mye å være stolt avIsolde har mye å være stolt avIsolde har mye å være stolt avIsolde har mye å være stolt avIsolde har mye å være stolt avIsolde har mye å være stolt avIsolde har mye å være stolt avIsolde har mye å være stolt avIsolde har mye å være stolt avIsolde har mye å være stolt av
Standard

Sv: Lavkarbo/keto/grovkarbo/o.l.

Jeg lager allerede 3 ulike twist for å få ungene til å spise. Men mer grønnsaker på bordet.

Isolde er ikke aktiv   Svar med sitat
Gammel 20-08-25, 08:48   #7
Madicken
Flawsome
 
Madicken sin avatar
 
Medlem siden: Aug 2011
Innlegg: 10.515
Madicken har mye å være stolt avMadicken har mye å være stolt avMadicken har mye å være stolt avMadicken har mye å være stolt avMadicken har mye å være stolt avMadicken har mye å være stolt avMadicken har mye å være stolt avMadicken har mye å være stolt avMadicken har mye å være stolt avMadicken har mye å være stolt avMadicken har mye å være stolt av
Standard

Sv: Lavkarbo/keto/grovkarbo/o.l.

Jeg har en kropp som fungerer betydelig bedre på alle måter når inntaket av karbohydrater er lavt. Jeg kunne egentlig tenke meg å leve på et ketogent kosthold, men dette fungerer dårlig i en familiesituasjon, og jeg skrur i stedet ned karbohydratnivået ved å bake eget brød (dette liker også andre i familien godt), erstatte poteter, pasta og ris med grønnsaker, og spise minimalt med produkter som inneholder (raffinert) sukker. Jeg følger på ingen måte dette slavisk, i ferier og enkelte helger har det en tendens til å skli ut, men jeg opplever rask kroppslig forbedring (bedre søvn, bedre fordøyelse, mindre oppblåsthet og vektnedgang) når jeg kommer inn i, for meg, gode rutiner igjen.

Madicken er ikke aktiv   Svar med sitat
Svar


Innleggsregler
Du kan ikke starte nye tråder
Du kan ikke skrive svar
Du kan ikke laste opp vedlegg
Du kan ikke endre dine innlegg

BB code is
[IMG] kode er
HTML kode er Av
Bytt forum


Alle klokkeslett er GMT +2. Klokken er nå 00:27.


Powered by vBulletin
Copyright ©2000 - 2026, Jelsoft Enterprises Ltd.
Norsk: Lavkarbo.no | Selvrealisering.no
©2006 - 2015, Foreldreportalen.no