Penger i myntboksen i butikken - finneren er vinneren, eller?
Poden sjekker vanligvis alle tenkelige steder for å se om noen har glemt å ta med seg veksel/mynter - parkeringsautomater, myntbokser i butikker, gulvet ved kassa i butikken osv.
I dag fant han 8 kroner i (retur-)myntboksen i butikken, og spurte meg om han kunne ta dem. Vi spurte mannen før oss i køen om det var han som hadde glemt myntene sine, men det var det ikke. Så spurte jeg gutten i kassa om "finneren er vinneren", eller om han (i kassa) skulle ha dem. Han sa at han skulle ha dem i tilfelle kunden som ikke hadde tatt de med seg kom tilbake.
Hva mener dere? Er "finneren vinneren" i sånne tilfeller, eller bør mynter leveres til butikken? Hva avgjør? Spiller det noen rolle hvor mye penger det er?
__________________
Poden (2001)
|