Gå tilbake   Foreldreportalen > FPForum > Generell diskusjon > Nyheter og media

Norsk presses respektløse omtale av transpersoner

Nyheter og media Forum for diskusjoner av nyheter og artikler. Husk å lenke til aktuell artikkel i første innlegg, så meddebattantene får mulighet til å sette seg inn i temaet.

 
 
Trådverktøy Visningsmåter
Gammel 04-06-14, 09:35   #19
Balanse
Vaklende
 
Balanse sin avatar
 
Medlem siden: Dec 2006
Innlegg: 6.359
Blogginnlegg: 16
Balanse har mye å være stolt avBalanse har mye å være stolt avBalanse har mye å være stolt avBalanse har mye å være stolt avBalanse har mye å være stolt avBalanse har mye å være stolt avBalanse har mye å være stolt avBalanse har mye å være stolt avBalanse har mye å være stolt avBalanse har mye å være stolt avBalanse har mye å være stolt av
Standard

Sv: Norsk presses respektløse omtale av transpersoner

Jeg reagerer veldig på at man her ikke tar til seg korreksjoner, og har skrevet følgende brev til PFU, med kopi til journalisten og sjefsredaktøren i Dagbladet. Skrevet i full fart og sakset det jeg synes var gode kommentarer og formuleringer fra dere andre i tråden, håper det var greit. Tviler på at dette gir så stor effekt, men likevel:

Sitat:

Brudd på Vær Varsom-plakaten

Jeg henviser til saken om Ryland.
http://www.dagbladet.no/2014/05/31/nyheter/dbtv/transperson/gutt/33596422/

Det må være lov å omtale medisinsk kjønn ved fødselstidspunktet når man omtaler transpersoner, men
- Dagbladet er konsekvente på å skrive «hun»gjennom hele saken
- Dagbladet nekter å revurdere selv ved flere henvendelser om saken fra mennesker som reagerer

For ordens skyld, jeg har ikke henvendt meg før, og er ikke transperson og har heller ikke noen nære forbindelser som er det.

Jeg tror heller ikke at denne type respektløs omtale av mennesker født inn i en vanskelig identitetsituasjon vanligvis skyldes vond vilje, men at norske journalister stort er bevisstløse omtale av transpersoner, og at utgiverne ikke har gode nok etiske retningslinjer. Og dermed blir det jo heller ikke slutt på dette av seg selv. Men - i dette tilfelle er altså journalisten og vaktleder er flere ganger gjort oppmerksom på dette pr mail fra mennesker som har reagert, men de nekter å gjøre disse tidsmessig små endringer i saken. Dette opplever jeg som brudd på Vær Varsom plakaten. Der står det i punkt 4.3 om å vise respekt for egenart og identitet.

Det er så jeg lurer på om de leser sin egen sak?

Sitat:
De håper at å dele historien bidrar til at verden blir et mer vennlig sted der mennesker kan være tro mot seg selv.



Vennlig hilsen
Balanse

Balanse er ikke aktiv   Svar med sitat
 

Trådverktøy
Visningsmåter

Innleggsregler
Du kan ikke starte nye tråder
Du kan ikke skrive svar
Du kan ikke laste opp vedlegg
Du kan ikke endre dine innlegg

BB code is
[IMG] kode er
HTML kode er Av
Bytt forum


Alle klokkeslett er GMT +2. Klokken er nå 12:02.


Powered by vBulletin
Copyright ©2000 - 2026, Jelsoft Enterprises Ltd.
Norsk: Lavkarbo.no | Selvrealisering.no
©2006 - 2015, Foreldreportalen.no