Sv: Barnevernet
Jeg tror absolutt barnevernet har sine svin på skogen, og særlig før den nye barneloven kom. Dette har jeg også hørt fra fosterforeldre som har vrt i jobben i noen tiår nå. Akkurat som de fleste etater i større grad hadde en ovenfra-og-ned-holdning tidligere.
Men jeg har sett mye av barnevernskritikken her til lands, gjennom blant annet GFSR, og det meste av det er veldig lite nyansert. Jeg har sett folk uttale der at psykologer og leger samarbeider med BV om å ta fra folk barna, for å skaffe barn til seg selv, fordi de ikke gidder å føde.
Det er ikke så lenge siden en bruker på et annet forum postet en video om datteren sin, etter en omsorgsovertakelse, der det ble hevdet at BV tok barnet blant annet fordi barnet ikke gikk nok opp i vekt. På et anti-barnevernsforum ble saken presentert ganske annerledes, blant annet med mors psykiske sykdom etc. Dette ble ikke nevnt i YouTube-filmen.
Den største andelen av sakene i BV er saker der foreldrene selv melder, og som fører til hjelpetiltak i hjemmet. Naturlig nok skrives det lite om disse sakene i media, ettersom de neppe hadde fenget folks interesse.
__________________
«If you can’t be a good example, at least be a horrible warning.»
- Aileen Wuornos, seriemorder
|