Gå tilbake   Foreldreportalen > FPForum > Generell diskusjon

Kunsten å kutte snusen ...

Generell diskusjon Forum for generell diskusjon av temaer som ikke passer inn under andre kategorier.

 
 
Trådverktøy Visningsmåter
Gammel 26-03-13, 13:37   #11
Mirmell
Bør lage seg en tittel selv
 
Mirmell sin avatar
 
Medlem siden: Jan 2012
Innlegg: 1.921
Mirmell er populærMirmell er populærMirmell er populærMirmell er populærMirmell er populær
Standard

Sv: Kunsten å kutte snusen ...

Opprinnelig lagt inn av Simone, her.

Jepp, eg er faktisk seriøs. Ho er fremdeles ein super assistent og ikkje mindre skikka til å passe barnet mitt sjølv om ho røyker, men eg har ei litt anna oppfatning av ho som person etter at eg oppdaga at ho røyker.
Eg har veldig vanskelig for å forstå kvifor nokon velger å røyke når vi veit kor farlig det er. No er eg nok litt prega av jobben eg har (forsker på skadevirkningar av blant anna røyking), men eg meiner likevel at 99% av befolkninga må ha fått med seg at røyking dreper og gir kols. Når eg oppdagar at nokon eg trudde eg kjente røyker, tenker eg at det kanskje er litt mindre sirkulasjon i topplokket enn det som var førsteinntrykket. Dersom personen i tillegg er gravid blir eg rett og slett kvalm.

Eg vokste opp med ei mor som røykte 20-30 sigarettar om dagen. Ho har heldigvis klart å slutte no, men ikkje før ho hadde pådratt seg diverse helseproblemer. No er ho heilt einig med meg i at ho var temmelig dum som ikkje slutta tidligare. Ho har antageligvis tapt 10 leveår på grunn av røyken. Ho er heldig om ho lever til ho blir 70 år.

Jøss. De ansatte i mine barns barnehage er trygge, flinke voksenpersoner i mine barns liv, som jeg respeketerer nettopp pga. den jobben de gjør og de menneskene de er. Jeg gir meg vel katta i hva de måtte gjøre i pausen sin eller på sin egen fritid. Og jeg håper inderlig at jeg, og også de ansatte i barnehagen, lærer mine barn å ha respekt for andre uavengig av om de gjør ting som ene og alene skader dem selv (nå snakker jeg ikke om de som røyker mens de er gravide eller damper ivei innendørs med barn tilstede).

Min fetter er lege og vi hadde en bestefar som var en skikkelig, skikkelig storrøyker. Og selv min bestefar, som hadde vært over 90 i dag om han hadde levd (han levde til han var 83), visste jo at det var farlig å røyke. Jeg husker at fetteren min prøvde å snakke forsiktig med ham om at han i alle fall måtte prøve å trappe ned på røykinga. Det hjalp ikke, men ikke en eneste gang har jeg hørt fetteren min si at han hadde mindre respekt for vår kloke, snille, omsorgsfulle bestefar kun fordi han var røyker. Så å gi yrket sitt skyld for den manglende respekten, synes jeg er rimelig fjernt. Man trenger ikke å være forsker for å vite at røyking er farlig, og jeg håper ikke at manglende respekt for røykere er gjengs for de som jobber med røykerelatert sykdom (jeg røyker ikke selv, btw).

__________________
-08 & -11
Mirmell er ikke aktiv   Svar med sitat
 


Innleggsregler
Du kan ikke starte nye tråder
Du kan ikke skrive svar
Du kan ikke laste opp vedlegg
Du kan ikke endre dine innlegg

BB code is
[IMG] kode er
HTML kode er Av
Bytt forum


Alle klokkeslett er GMT +2. Klokken er nå 07:48.


Powered by vBulletin
Copyright ©2000 - 2026, Jelsoft Enterprises Ltd.
Norsk: Lavkarbo.no | Selvrealisering.no
©2006 - 2015, Foreldreportalen.no