Sv: Snåsamannen II (undersøkelse)
Sitat:
Når du ordlegger deg sånn, så blir det nesten som at siden jeg mener at homeopati er oppspinn så anklager jeg de som har hatt en positiv opplevelse med det til å være dumme og lettlurt. Jeg mener jo ikke at jeg anklager de som går til homeopati å være dumme. Jeg har selv vært til homeopat da jeg var barn. Og det var ikke før jeg var nesten ferdig på fysikk at jeg leste en artikkel av en homeopat at det eneste de gjorde var å riste ut medisin i vann og tynnet det ut og mente at det ble sterkere jo mer man tynnet ut at jeg tenkte at dette var jo bare tøys.
Jeg har ikke personlig erfaring med homeopati, men har snakket med flere som har det. Jeg har ikke inntrykk at det eneste man driver med er å riste ut medisin i vann, det virker derimot som om homeopater er gode på f.eks dietter/allergier o.l. Kjenner en person som hadde gått til X- antall leger, inkludert hudleger med et utslett. Han ble bra ganske fort etter at han besøkte en homeopat. Jeg sier ikke at en homeopat kan erstatte en lege any day, men jeg er ikke i tvil om at de kan være nyttige på enkelte områder.
Sitat:
Jeg har aldri sagt at han utnytter syke mennesker. Derimot så sier jeg at jeg ikke tror han har helbredende krefter, det er ikke det samme.
OK
Sitat:
Ikke sant? Det er fordi du har vokst opp i den vestlige verden og vet en god del om virussykdommer, hvordan de sprer seg og slikt. Påstanden går derfor tvert i mot det du har av kunnskap, i motsetning til en person som ikke har utdannelse og knapt kan lese. Man kan jo ikke si at de personene som har blitt fortalt dette er dumme, heller ikke at de som har opplevd å bli frisk da etter jomfruligging at de har tatt feil liksom. Men årsaksforholdet kan man godt ha en annen mening om. Man kan ta personen på alvor selv om man ikke tror at alt personen mener er sant.
For eksempel synskhet da.
For meg så er det fordi jeg tenker at dersom det finnes synske mennesker så burde det vært mer tydelig. Det burde jevnlig vært advarsler før store ulykker av synske mennesker, det burde være mer enighet. Det gjøres undersøkelser hele tiden av de mest kjente synske menneskene som uttaler seg i aviser og slikt og hva de spår og de har jo ikke større treffprosent enn hva hvilken som helst annen person har. Dersom noen kan se hvilket kort som befinner seg i en konvolutt, så burde man kunne finne en person som klarer å overbevise om at de greier det. Og jeg hadde syntes det hadde vært utrolig kult om noen hadde greid det, men det gjør jo ikke det.
Men kan det være slik at en synsk person ikke klarer alt, alltid? På samme måte som en lege, eller en lærer kan ha gode og dårlige dager, og i alle fall ikke klarer å prestere max under press? Jeg tror ikke at det finnes mange synske, og fniser litt av Åndenes Makt f.eks. Likevel finnes det historier og personer som er mer pålitelige enn andre.
Sitat:
Jeg tror glatt på at noen som er så erfaren som Gjerstad kan se på folk om de har kreft. Det gjør jeg selv også, det er slett ikke så vanskelig i mange tilfeller. Men det er ikke det samme som at leger konsulterer Gjerstad (ikke at jeg vet om det stemmer eller ikke, men det synes jeg høres veldig veldig rart ut).
Mener du at man lett kan se på folk om de har kreft fordi man har snakket med mennesker i 60 år? I så fall er du jo enig med meg? Jeg mener det er utrolig at man kan finne ut om folk har kreft ved å snakke med dem, og vil tro at det må være en egenskap de færreste er i besittelse av.
Jeg har forresten ikke lest at han har helbredet syke, men at han har stilt ganske presise diagnoser som legene ble overrasket over. Har ikke lest at han faktisk har helbredet alvorlig syke mennesker forresten. (Har bare lest denne ene artikkelen, så det er mulig jeg uttaler meg på noe tynt grunnlag.)
Opprinnelig lagt inn av Sitron, her.
Jo, det har han. For han har drevet med dette i 60 år og da trenger ikke folk å be om beviser nå. 
At han faktisk har drevet med dette i 60 år med stadig større kundekrets, er bevis nok i seg selv, spør du meg!
Opprinnelig lagt inn av Zoë, her.
...er det bare jeg som kjeder meg når vi diskuterer slikt her inne?
Alle sier det de alltid sier. 
Gjør de? Har aldri diskutert akkurat dette emnet, jeg. (Du trenger jo ikke å fortsette å lese hvis du kjeder deg, da... )
|