Sv: Dere som tror på Gud
Jeg tror ikke Gud ønsker oss smerte, med tanke for å lære oss noe. Gud ønsker ikke noe ondt. Men at vi likevel kan få styrke til å lære noe av det vonde som skjer, det vet jeg, og det tror jeg er Guds vilje. Men Gud ønsker ikke det vonde.
Det er vanskelig å akseptere ufatteligt vonde ting. Som at små barn lider og dør. Men det er en konsekvens av vår frie vilje, og at jorden er gitt oss å forvalte. Gud har makt til å redde liv, gjennom hver enkelt av oss. Om vi alle gjorde alt som stod i vår makt, så hadde vi antagelig utrettet mye mer enn vi gjør. Jeg er sikker på at hver enkelt av oss ønsker vår frie vilje, samtidig som vi gjerne liker å legge ansvaret på Gud når ting ikke er som vi ønsker.
Og for troende handler det om mye mer enn livet her på jorden. Det ville ikke hjulpet å fri verden for ondskap, om menneskene likevel ville tilbringe evigheten i helvete.
__________________
«If you can’t be a good example, at least be a horrible warning.»
- Aileen Wuornos, seriemorder
|