Sv: Hijab
Opprinnelig lagt inn av Lille*My, her.
Nei, jeg synes verken det er akseptabelt eller uproblematisk. Jeg synes det er trist, noe stort tull, og unødvendig. Og definitivt et tilbakeslag ja. Men ikke diskriminerende. Jeg hadde ikke tid til å utdype, siden jeg måtte gå.
Når det gjelder det med svømming er det enda mer komplekst. Mange steder kommer ikke forslaget på grunn av muslimer. Det kommer av det økte kroppspresset blant ungdom, og det er like mange norske ungdommer som ikke ønsker svømming sammen med motsatt kjønn eller dusjing sammen med eget kjønn. Og det er en svært betenkelig utvikling.
Et eksempel: Hvis det er duket for spennende kurskvelder, og homofile og heterofile må komme separate kvelder. Eller lyshårede skilles fra mørke krøllete. All undervising og samtale er lik. Er det da ikke DISKRIMINERING? For hvis det er det, hadde ikke også vært det hvis menn og kvinner måtte kommet separat? Hvorfor er det annerledes når det gjelder kjønn? Hvordan hadde du tenkt hvis noens kulturelle bakgrunn gjorde at de ikke kunne håndhilse på mørkhudede?
Satt på spissen, selvsagt, men noen ganger bør man prøve ut argumenter i andre sammenhenger, rett og slett for å se om de virker like solide.
Og er det egentlig sant at dette med ønske om kjønnsdelt svømmeundervisning og ønske om å ikke dusje, er like stort på grunnlag av kroppspress som av religiøse årsaker? Har du lenker? For, jeg tenker; visst er kroppspresset blant unge stort, men jeg har ikke fått med meg at kjønnsdelt svømmeundervising har stått på agendaen allikevel.
__________________
Mvh Billa
***If you bungle raising your children, I don't think whatever else you do well matters very much*** Jacqueline Kennedy Onassis
|