Gå tilbake   Foreldreportalen > FPForum > Hjem og utstyr > Stikkas barneutstyrshjørne

Rent hypotetisk - hva ville DU gjort?

Stikkas barneutstyrshjørne Diskusjonsforum for utstyr til barn.

 
 
Trådverktøy Visningsmåter
Gammel 24-09-07, 12:41   #11
bina
Ustabil
 
Medlem siden: Jan 2007
Innlegg: 4.405
Blogginnlegg: 11
bina er kulere enn de flestebina er kulere enn de flestebina er kulere enn de flestebina er kulere enn de flestebina er kulere enn de flestebina er kulere enn de flestebina er kulere enn de flestebina er kulere enn de flestebina er kulere enn de flestebina er kulere enn de flestebina er kulere enn de fleste
Standard

Sv: Rent hypotetisk - hva ville DU gjort?

Opprinnelig lagt inn av Irma, her.

Dersom man som forelder nærmest forventer at guttebarnet mobbes hvis det har på seg såkalte jentefarger (ja, for det dreier seg vel i hovedsak om guttenes innsnevrede valg?), så er man vel også med på å legitimere mobbingen?

De minste barna er vel i utgangspunktet de minst fordomsfulle vesener på kloden, de bryr seg katta om lekekameraten har lilla eller brune sko, lys eller mørk hudfarge. Det er fra foreldrene og samfunnet for øvrig barna lærer fordommer og kjønnsforventninger.

Men ved å lukke øynene og følge de sosiale normene som fører til et diskriminerende samfunn (ja, jeg mener faktisk at svart batmangenser versus råsa blomstergenser gjør det) så vil vi ikke oppnå noen endring. Det er det som blir integrert i oss som barn, som i stor grad holdninger og valg man tar senere i livet.

Dere som sier at dere vil godta at sønnen på 4 år ikke vil bruke lilla sko, gjelder det samme dersom de hadde nektet å bruke blå sko? (Jeg sier ikke at jeg selv ville gjort det annerledes, men jeg synes allikevel svaret på spørsmålet er interessant.)

Jeg er rett og slett veldig uenig med deg. Jentefarger og guttefarger er i stor grad nettopp et barnehagefenomen. Det er der ungene lærer det, og de lærer det av hverandre. Om barna er aldri så små så er de en del av samfunnet og de utsettes for påvirkning. Selvsagt! Jeg husker selv hvordan min datter ble ekstremt rosa i løpet av den første høsten i barnehagen. Og hvordan hun hylte og skrek hver morgen for å ha på kjole. Hvorfor? Fordi alle de andre jentene hadde det. Og fordi de bygde identitet, samhørighet og fellesskap.

Jeg ser ingen grunn til å bryte med et mønster hvor gutter har batman-genser og jenter har blomster-genser. Jeg mener derimot at verken batman-genser eller blomster-genser på noen måte er mindreverdig, og kan derfor ikke se hvordan den ene genseren skulle lede til diskrimminering, mens den andre ikke gjør det. Derimot mener jeg altså at den ene genseren kan føre til erting fra andre barn. Men det tror altså ikke du. Du tror bare at de blir diskrimminert?

Hvis min gutt eller jente ikke vil ha et bestemt par med sko, eller en bestemt farge, så respekterer jeg det, ja. Jeg ville aldri tvunget barna mine til å gå i verken det ene eller det andre. Vi har for eksempel hatt en del diskusjoner med gutten om fargen grønt - som han ikke liker og nekter å gå med. Og jenta som nekter å bruke rødt, for hun insisterer på rosa, lilla, gult og hvitt. Jeg ser ikke helt problemet med det.

Og til sist; jeg vil aldri bruke barna mine som middel for å fremme mine egne kampsaker.

bina er ikke aktiv   Svar med sitat
 

Trådverktøy
Visningsmåter

Innleggsregler
Du kan ikke starte nye tråder
Du kan ikke skrive svar
Du kan ikke laste opp vedlegg
Du kan ikke endre dine innlegg

BB code is
[IMG] kode er
HTML kode er Av
Bytt forum


Alle klokkeslett er GMT +2. Klokken er nå 09:05.


Powered by vBulletin
Copyright ©2000 - 2026, Jelsoft Enterprises Ltd.
Norsk: Lavkarbo.no | Selvrealisering.no
©2006 - 2015, Foreldreportalen.no