Sv: Fireåring innestengt på kott (Dagbladet)
Opprinnelig lagt inn av bina, her.
Barnevernet visste om han og hadde avholdt møter med familien på barnevernskontoret, ikke hjemme. Barnevernet er sterkt kritisert for dette, men svarer selvsagt ikke på kritikken.
Det viser bare hvor mye som skal til for at Barnevernet skal kunne "ta" barn fra foreldrene. I motsetning til hva enkelte tror.
Det er som oftest det som er problemet for barnevernet. De er pålagt å prøve så langt det er mulig å la barnet vokse opp i biologisk familie. Og de må noen ganger gå fra hjem der det åpenbart er problemer som skulle tilsi at man flyttet barnet. Men det er ikke hjemmel i regelverket for å ta affære slik som man gjerne skulle ønske at man kunne.
En annen ting er dessverre økonomi, og at barnevern er blitt en salderingspost i mange kommune-budsjetter. Jeg vil si det så sterkt at de som styrer landet er ansvarlig for at mange barn lider, fordi det ikke bevilges nok midler til dette viktige arbeidet. Barnevernsansatte er overarbeidet, og holder ikke ut i jobben mer enn maks 10-12 år.
Så her er det mange ting som spiller inn.
En annen, og minst like viktig, ting i alt dette er at det mangler fosterhjem. Barnevernet har så store problemer med å plassere barn at mange opplever å bli "kasteballer" mellom midlertidlige hjem.
Så kanskje her er noen som kan tenke seg å ta på seg en slik oppgave......
|