Gå tilbake   Foreldreportalen > FPForum > Generell diskusjon

"Lovlige" fordommer

Generell diskusjon Forum for generell diskusjon av temaer som ikke passer inn under andre kategorier.

Svar
 
Trådverktøy Visningsmåter
Gammel 17-09-08, 19:35   #1
Schnuppa
Livsnyter
 
Schnuppa sin avatar
 
Medlem siden: Oct 2006
Innlegg: 2.507
Blogginnlegg: 5
Schnuppa er virkelig godt liktSchnuppa er virkelig godt liktSchnuppa er virkelig godt liktSchnuppa er virkelig godt liktSchnuppa er virkelig godt liktSchnuppa er virkelig godt liktSchnuppa er virkelig godt liktSchnuppa er virkelig godt liktSchnuppa er virkelig godt liktSchnuppa er virkelig godt likt
Standard

Sv: "Lovlige" fordommer

Jeg er selv født og oppvokst på vestkanten og har mang en gang måtte "forklare" at ikke alle er snobbete og heter Preben. Jeg ser helt klart at endel ungdommer oppfører seg som de værste pappagutter/jenter men dette er heldigvis en minoritet.
Det som jeg reagerer på er at østkant befolkningen har flere fordommer og høylytt bemerkninger mot vestkanten enn motsatt. Shoot me if I'm wrong.

Min mann kommer fra by langs norskekysten hvor vestkanten har en tendens til å ha hyttene sine. Deres fritidssyssel i ungdomsårene var å slåss med Oslo/Bærums ungdom bare pga bostedet. Men her sitter han nå med familie og hus på vestkanten og biter i seg alle sine fordommer og ord ang. snobbete Oslo/Bærums folk. Han opplever det nesten motsatt til tider. De værste snobbene er de som ofte er nyrike og bor i "wanna be" strøkene.

Jeg syntes faktisk det til tider er slitsomt med sossebemerkninger etc.
Vi bor bare i et område vi trives i (og som jeg er oppvokst i) og har aldeles ikke bedre råd enn andre. Kanskje heller motsatt pga høyere boutgifter.

Nå må barna i seng, men jeg kommer helt sikkert med flere innspill etterhvert for dette emnet engasjerer meg en smule til tider.

Schnuppa er ikke aktiv   Svar med sitat
Gammel 17-09-08, 19:37   #2
Hasselnøtt
Sliter med tastaturet
 
Hasselnøtt sin avatar
 
Medlem siden: Sep 2006
Innlegg: 5.207
Hasselnøtt er et navn som alle kjenner tilHasselnøtt er et navn som alle kjenner tilHasselnøtt er et navn som alle kjenner tilHasselnøtt er et navn som alle kjenner tilHasselnøtt er et navn som alle kjenner tilHasselnøtt er et navn som alle kjenner tilHasselnøtt er et navn som alle kjenner tilHasselnøtt er et navn som alle kjenner tilHasselnøtt er et navn som alle kjenner tilHasselnøtt er et navn som alle kjenner tilHasselnøtt er et navn som alle kjenner til
Standard

Sv: "Lovlige" fordommer

Opprinnelig lagt inn av Schnuppa, her.

....og bor i "wanna be" strøkene.

Var ikke det en smule fordomsfullt, da?

Hasselnøtt er ikke aktiv   Svar med sitat
Gammel 17-09-08, 19:42   #3
Bluen
intro
 
Bluen sin avatar
 
Medlem siden: Nov 2006
Hvor: Lillestrøm
Innlegg: 32.126
Blogginnlegg: 388
Bluen har et rykte de fleste bare kan drømme omBluen har et rykte de fleste bare kan drømme omBluen har et rykte de fleste bare kan drømme omBluen har et rykte de fleste bare kan drømme omBluen har et rykte de fleste bare kan drømme omBluen har et rykte de fleste bare kan drømme omBluen har et rykte de fleste bare kan drømme omBluen har et rykte de fleste bare kan drømme omBluen har et rykte de fleste bare kan drømme omBluen har et rykte de fleste bare kan drømme omBluen har et rykte de fleste bare kan drømme om
Standard

Sv: "Lovlige" fordommer

For å ta et konkret eksempel på noe som har nørt opp under fordommene mine: I møte med hedmarkinger har jeg flere ganger hørt ellers oppegående bærumsfolk hviske med oppriktig forbauselse: Hvorfor snakker hun slik? Kan det være nødvendig å bruke dialekta si, lissom?

__________________
Høstbarn 06 og 08
This is our last dance
Bluen er ikke aktiv   Svar med sitat
Gammel 17-09-08, 19:47   #4
rajraj
*_*
 
rajraj sin avatar
 
Medlem siden: Sep 2007
Hvor: Kjellerlemmen
Innlegg: 5.659
Blogginnlegg: 115
rajraj er kulere enn de flesterajraj er kulere enn de flesterajraj er kulere enn de flesterajraj er kulere enn de flesterajraj er kulere enn de flesterajraj er kulere enn de flesterajraj er kulere enn de flesterajraj er kulere enn de flesterajraj er kulere enn de flesterajraj er kulere enn de flesterajraj er kulere enn de fleste
Standard

Sv: "Lovlige" fordommer

Opprinnelig lagt inn av Elinblu, her.

For å ta et konkret eksempel på noe som har nørt opp under fordommene mine: I møte med hedmarkinger har jeg flere ganger hørt ellers oppegående bærumsfolk hviske med oppriktig forbauselse: Hvorfor snakker hun slik? Kan det være nødvendig å bruke dialekta si, lissom?

Esss... Jeg er fra utkanten nordøst for Oslo, og har ofte hørt kommentarer som "Må de snakke så bredt, eller jeg skjønner jo ikke hva de sier?" og "Jeg skjønner virkelig ikke hvorfor bergensere må skarre.". Så det er vel øremerket nek å si sånt noe.

__________________
2007 2010

rajraj er ikke aktiv   Svar med sitat
Gammel 17-09-08, 19:58   #5
Harriet Vane
Epikur
 
Harriet Vane sin avatar
 
Medlem siden: Sep 2006
Innlegg: 26.796
Blogginnlegg: 440
Harriet Vane har et rykte de fleste bare kan drømme omHarriet Vane har et rykte de fleste bare kan drømme omHarriet Vane har et rykte de fleste bare kan drømme omHarriet Vane har et rykte de fleste bare kan drømme omHarriet Vane har et rykte de fleste bare kan drømme omHarriet Vane har et rykte de fleste bare kan drømme omHarriet Vane har et rykte de fleste bare kan drømme omHarriet Vane har et rykte de fleste bare kan drømme omHarriet Vane har et rykte de fleste bare kan drømme omHarriet Vane har et rykte de fleste bare kan drømme omHarriet Vane har et rykte de fleste bare kan drømme om
Standard

Sv: "Lovlige" fordommer

Jeg bor ikke fullt så langt vest som Scarlettah, men i lignende strøk. Vi er "fattige" her, som blokkbeboere med under en mill i husstandsinntekt, vi ligger over snittet høyt på utdanningsfronten med 5,5 år i snitt oss i mellom etter vgs. I vår datters klasse er foreldrene gjennomgående eldre enn oss, har noe kortere utdanning (ikke hovedfag, men NHH og NTH, feks) og mye høyere husstandsinntekt.

Her er det tilsynelatende ingen problemer, hverken sosiale, økonomiske eller integreringsmessige. Vi har jo ingen å integrere, så hvordan i alle dager skulle det bli problematisk? Ingen er overvektige, de fleste er ganske høye, veltrente og kjekke, det er tett mellom SUV'ene, svært mange har au pairer, det er mange med stillinger som har betydning for og muligheter for påvirkning av samfunnet, departementsråder, avdelingsdirektører, politiske rådgivere, økonomer og leger.

Det er litt femtitallsaktig her, med dugnader, eplehager, skiklubb og skolekorps. Folk er priveligerte og har utdanning, kunnskap og økonomi til å ta gode valg når det gjelder helse, både i fht mat og trening.

Jeg synes det er dypt urettferdig at det skal være så store forskjeller, at man skal leve ti-elleve år lenger på vestkanten, at kunnskapen er så skjevt fordelt når det gjelder mat, trening og helse, at det er så mye mer forurensing på østkanten og at man har vært så mye flinkere til å bevare friområder og direktetilgang til marka her enn på østkanten.

Jeg kan ikke se at vi er så mye "flinkere" på vestkanten, for det kan jo ikke være slik at de som bor på østkanten får som fortjent når de dør tidligere, er sykere, feitere, lavere utdannet, lavere lønnet og har det generelt i snitt litt kjipere enn oss, generelt i snitt, her på vestkanten.

Det er jo ikke tilfeldig hvem som får tilgang til høyere utdanning, det er svært liten sosial mobilitet i Norge, velferdsstaten til tross. Legebarn blir leger, osv. Det er veldig få av sånne som meg, med foreldre uten høyere utdanning, som faktisk kliner til med hovedfag. Det er heller ikke tilfeldig hvem som har foreldre i ryggen som kan kausjonere og gi inngang til boligmarkedet. Det som i HI beskrives som "se, så flinke og kjekke og greie vi er" er jo bare en beskrivelse av hvor store forskjeller det er i Norge, hvor heldige noen er og hvor mye sosial ulikhet som går i arv.

Jeg kan ikke se at noen skulle fortjene å leve ti år lenger enn andre bare fordi de har råd til å bo på den ene siden av en elv, og at det skal være greit.

__________________
“Time and trouble will tame an advanced young woman, but an advanced old woman is uncontrollable by any earthly force.”
― Dorothy L. Sayers
Harriet Vane er ikke aktiv   Svar med sitat
Gammel 17-09-08, 20:05   #6
Harriet Vane
Epikur
 
Harriet Vane sin avatar
 
Medlem siden: Sep 2006
Innlegg: 26.796
Blogginnlegg: 440
Harriet Vane har et rykte de fleste bare kan drømme omHarriet Vane har et rykte de fleste bare kan drømme omHarriet Vane har et rykte de fleste bare kan drømme omHarriet Vane har et rykte de fleste bare kan drømme omHarriet Vane har et rykte de fleste bare kan drømme omHarriet Vane har et rykte de fleste bare kan drømme omHarriet Vane har et rykte de fleste bare kan drømme omHarriet Vane har et rykte de fleste bare kan drømme omHarriet Vane har et rykte de fleste bare kan drømme omHarriet Vane har et rykte de fleste bare kan drømme omHarriet Vane har et rykte de fleste bare kan drømme om
Standard

Sv: "Lovlige" fordommer

Levealder for menn i Oslo

Forskjeller mellom øst og vest

Vonder i Oslo Øst

__________________
“Time and trouble will tame an advanced young woman, but an advanced old woman is uncontrollable by any earthly force.”
― Dorothy L. Sayers
Harriet Vane er ikke aktiv   Svar med sitat
Gammel 17-09-08, 20:10   #7
Candy Darling
Prettiest mess ever seen
 
Candy Darling sin avatar
 
Medlem siden: Sep 2006
Hvor: Under ground
Innlegg: 29.330
Blogginnlegg: 50
Candy Darling har et rykte de fleste bare kan drømme omCandy Darling har et rykte de fleste bare kan drømme omCandy Darling har et rykte de fleste bare kan drømme omCandy Darling har et rykte de fleste bare kan drømme omCandy Darling har et rykte de fleste bare kan drømme omCandy Darling har et rykte de fleste bare kan drømme omCandy Darling har et rykte de fleste bare kan drømme omCandy Darling har et rykte de fleste bare kan drømme omCandy Darling har et rykte de fleste bare kan drømme omCandy Darling har et rykte de fleste bare kan drømme omCandy Darling har et rykte de fleste bare kan drømme om
Standard

Sv: "Lovlige" fordommer

Opprinnelig lagt inn av Madam Mim, her.

Jeg kan ikke se at vi er så mye "flinkere" på vestkanten, for det kan jo ikke være slik at de som bor på østkanten får som fortjent når de dør tidligere, er sykere, feitere, lavere utdannet, lavere lønnet og har det generelt i snitt litt kjipere enn oss, generelt i snitt, her på vestkanten.

Det er jo ikke tilfeldig hvem som får tilgang til høyere utdanning, det er svært liten sosial mobilitet i Norge, velferdsstaten til tross. Legebarn blir leger, osv. Det er veldig få av sånne som meg, med foreldre uten høyere utdanning, som faktisk kliner til med hovedfag. Det er heller ikke tilfeldig hvem som har foreldre i ryggen som kan kausjonere og gi inngang til boligmarkedet. Det som i HI beskrives som "se, så flinke og kjekke og greie vi er" er jo bare en beskrivelse av hvor store forskjeller det er i Norge, hvor heldige noen er og hvor mye sosial ulikhet som går i arv.

Jeg kan ikke se at noen skulle fortjene å leve ti år lenger enn andre bare fordi de har råd til å bo på den ene siden av en elv, og at det skal være greit.

Men i all verden. Skriver jeg det?

Jeg har selv foreldre uten høyere utdanning, men er siv.ing. selv, hvis det betyr noe. Den samlede arv (og økonomisk hjelp, for den del) for Rhett og meg beløper seg vel til 24,50 og en kuletyggis.

Der jeg skriver:

Sitat:

Det som er påfallende, er at alle er slanke og velstelte. Og nesten alle mødrene har lyst, glatt hår i hestehale. Det er ingen av samfunnets stebarn, ingen integreringsproblemer, ingen åpenbart dysfunksjonelle familier (og jeg presiserer selvsagt åpenbart).

er der jeg finner at fordommene mine blir oppfylt. Og ja, de kjører SUV. Argumentet med levealder kom jeg med fordi jeg følte at "priviligert"-statusen ble utfordret av Elinblu.

Det er ingen tvil om at man lever lenger fordi man har et bedre kosthold, trener mer, røyker mindre og har hatt flaks i genlotteriet. Og det er klinkende klart at i hvilken familie man er født inn i, påvirker det på en skrikende urettferdig måte.

__________________
Vi gjør alle så godt vi kan
Og vi gjør alt feil.

- No. 4 -
Candy Darling er ikke aktiv   Svar med sitat
Gammel 17-09-08, 20:35   #8
Bluen
intro
 
Bluen sin avatar
 
Medlem siden: Nov 2006
Hvor: Lillestrøm
Innlegg: 32.126
Blogginnlegg: 388
Bluen har et rykte de fleste bare kan drømme omBluen har et rykte de fleste bare kan drømme omBluen har et rykte de fleste bare kan drømme omBluen har et rykte de fleste bare kan drømme omBluen har et rykte de fleste bare kan drømme omBluen har et rykte de fleste bare kan drømme omBluen har et rykte de fleste bare kan drømme omBluen har et rykte de fleste bare kan drømme omBluen har et rykte de fleste bare kan drømme omBluen har et rykte de fleste bare kan drømme omBluen har et rykte de fleste bare kan drømme om
Standard

Sv: "Lovlige" fordommer

Opprinnelig lagt inn av Scarlett, her.

Argumentet med levealder kom jeg med fordi jeg følte at "priviligert"-statusen ble utfordret av Elinblu.

Tja, jeg vet ikke helt om jeg skjønte hvor du ville med den setningen der. Jeg tenkte mer på argumenter som ofte dukker opp i debatter om snobberi - at alle ville ha bodd i villa på Vestkanten og kjørt SUV hvis de hadde råd, og at alle fordommer og erting utelukkende bunner i misunnelse. Det er klart at forskjellen i forventet levealder provoserer meg, men den bidrar ikke til mine fordommer i den forstand. (Dessuten er jeg dum nok til å tro at jeg ikke dør 10 år før dere selv om jeg bor i Groruddalen - med mindre eksosen fra Østre Akervei, Trondheimsveien og E6 tar kverken på meg, da. På mange plan er jeg jo nesten en av dere. )

__________________
Høstbarn 06 og 08
This is our last dance
Bluen er ikke aktiv   Svar med sitat
Gammel 17-09-08, 19:44   #9
Anda
Smugleser
 
Anda sin avatar
 
Medlem siden: Sep 2006
Innlegg: 7.009
Blogginnlegg: 411
Anda er kulere enn de flesteAnda er kulere enn de flesteAnda er kulere enn de flesteAnda er kulere enn de flesteAnda er kulere enn de flesteAnda er kulere enn de flesteAnda er kulere enn de flesteAnda er kulere enn de flesteAnda er kulere enn de flesteAnda er kulere enn de flesteAnda er kulere enn de fleste
Standard

Sv: "Lovlige" fordommer

Jeg kommer nok til å sjekke innom diskusjonen i morgen for å se hvor den lander, jeg er ikke ved PC'en mer i kveld.

Men jeg er nysgjerrig, fordi jeg på samme måte som Scarlett er innflytter til vestkanten, og har, helt siden vi kjøpte boligen vår, kjent på fordommene mine. :kommerutavskapet: Men så har vi bodd her i tre år, da, og er kjempefornøyd. Folk i barnehagen er stort sett supre mennesker. Men jeg tar meg i å flire over en del steretoyper jeg ser i min hverdag, og jeg innbiller meg fortsatt at strøket her er overrepresentert av førere med hestehaler som kjører store SUVer innimellom sminkingen.

Jeg flirer også over spørsmål fra en godt voksen nabo som rett og slett lurte på om jeg var en av dem som var i jobb. De andre naboene våre er rett og slett supre, jordnære folk jeg liker å skravle med.

Så jeg er spent på fortsettelsen; mao om jeg kommer til å støte på flere av de jeg ser jeg har en form for fordommer mot når ungene begynner på skolen, f.eks.

__________________
Anda
- - - - -
Har Andungen fra '03 og Knøtto fra '06
Anda er ikke aktiv   Svar med sitat
Svar


Innleggsregler
Du kan ikke starte nye tråder
Du kan ikke skrive svar
Du kan ikke laste opp vedlegg
Du kan ikke endre dine innlegg

BB code is
[IMG] kode er
HTML kode er Av
Bytt forum


Alle klokkeslett er GMT +2. Klokken er nå 18:48.


Powered by vBulletin
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Norsk: Lavkarbo.no | Selvrealisering.no
©2006 - 2015, Foreldreportalen.no