Gå tilbake   Foreldreportalen > FPForum > Generell diskusjon

Er du en snobb?

Generell diskusjon Forum for generell diskusjon av temaer som ikke passer inn under andre kategorier.

Se resultatene: Er du en snobb?
Ja, er en snobb på alle plan 6 2,83%
Er snobbete i meninger jeg har ovenfor andre 33 15,57%
Er snobbete i matveien, kun økologisk er bra nok 19 8,96%
Er snobbete i klesveien, du ser ikke meg på HM og Lindex 6 2,83%
Er snobbete i barneutstyrsveien; merkeklær og buggaboo 18 8,49%
Er snobbete på det kulturelle plan, her gjelder opera og Munch 21 9,91%
Er snobbete på det materielle plan; dyrt hus, dyr bil, hytte og båt 10 4,72%
Er snobbete i navneveien. Tommy Olsen; go home! 57 26,89%
Nei, er langt fra snobbete, men normalt opptatt av slikt 118 55,66%
Nei, er ikke snobb og det andre muligens vi karakterisere som trash 24 11,32%
Flervalgsundersøkelse. Deltakere: 212. Du kan ikke stemme på denne undersøkelsen

Svar
 
Trådverktøy Visningsmåter
Gammel 25-03-07, 22:54   #81
Esme
Mother of Dragons
 
Esme sin avatar
 
Medlem siden: Nov 2006
Hvor: Trondheim
Innlegg: 20.029
Blogginnlegg: 76
Esme har et rykte de fleste bare kan drømme omEsme har et rykte de fleste bare kan drømme omEsme har et rykte de fleste bare kan drømme omEsme har et rykte de fleste bare kan drømme omEsme har et rykte de fleste bare kan drømme omEsme har et rykte de fleste bare kan drømme omEsme har et rykte de fleste bare kan drømme omEsme har et rykte de fleste bare kan drømme omEsme har et rykte de fleste bare kan drømme omEsme har et rykte de fleste bare kan drømme omEsme har et rykte de fleste bare kan drømme om
Standard

Sv: Er du en snobb?

Opprinnelig lagt inn av Heiko, her.

Ønsker virkelig å være en navnesnobb, men det er rett og slett ikke mulig når man heter Jensen. Da skyter jeg bare meg selv i leggen, og det gjør vondt!

Hm, da tror jeg vi har forskjellige definisjoner av navnesnobb. Jeg definerer meg selv som navnesnobb og synes det er helt ok å ha et etternavn som er vanlig.

Det som vekker opp snobben i meg er f.eks. når navn som Kim blir stavet Chim, hvor da foreldrene tydeligvis har alminnelig smak, men ønsker å gjøre seg litt "fine".

__________________
It takes a great deal of effort to sustain a conservative, trustworthy persona.
Esme er ikke aktiv   Svar med sitat
Gammel 25-03-07, 22:58   #82
Koma
Lysende norsk flaskekoker
 
Koma sin avatar
 
Medlem siden: Oct 2006
Innlegg: 3.627
Blogginnlegg: 66
Koma er et glitrende lys på stjernehimmelenKoma er et glitrende lys på stjernehimmelenKoma er et glitrende lys på stjernehimmelenKoma er et glitrende lys på stjernehimmelenKoma er et glitrende lys på stjernehimmelenKoma er et glitrende lys på stjernehimmelenKoma er et glitrende lys på stjernehimmelenKoma er et glitrende lys på stjernehimmelenKoma er et glitrende lys på stjernehimmelenKoma er et glitrende lys på stjernehimmelenKoma er et glitrende lys på stjernehimmelen
Standard

Sv: Er du en snobb?

Jeg er nok litt snobbete på enkelte områder, men på ingen måte gjennomført nok til å krysse av noe sted.

Jeg er har noen snobbete holdninger ift. hvor jeg vil bo, litt snobbete på interiørfronten, litt på reisefronten, litt på hobbyfronten,litt på meningsfronten, litt på barneutstyr etc etc.

Koma er ikke aktiv   Svar med sitat
Gammel 25-03-07, 23:08   #83
Jessica
Pauset
 
Medlem siden: Sep 2006
Hvor: for mye skog her... vil ut mot havet
Innlegg: 6.122
Blogginnlegg: 361
Jessica har en fantastisk fremtidJessica har en fantastisk fremtidJessica har en fantastisk fremtidJessica har en fantastisk fremtidJessica har en fantastisk fremtidJessica har en fantastisk fremtidJessica har en fantastisk fremtidJessica har en fantastisk fremtidJessica har en fantastisk fremtidJessica har en fantastisk fremtidJessica har en fantastisk fremtid
Standard

Sv: Er du en snobb?

Opprinnelig lagt inn av esme, her.

Hm, da tror jeg vi har forskjellige definisjoner av navnesnobb. Jeg definerer meg selv som navnesnobb og synes det er helt ok å ha et etternavn som er vanlig.

Det som vekker opp snobben i meg er f.eks. når navn som Kim blir stavet Chim, hvor da foreldrene tydeligvis har alminnelig smak, men ønsker å gjøre seg litt "fine".

He he...... Så er spørsmålet: Hva som er FINT for noen er det ikke for andre

Jeg har overhodet ikke sansen for snobberi. Jeg syns det er å ha helt feil fokus.....

Jessica er ikke aktiv   Svar med sitat
Gammel 25-03-07, 23:27   #84
Heiko
Helt konge
 
Heiko sin avatar
 
Medlem siden: Sep 2006
Hvor: Oslo
Innlegg: 4.797
Blogginnlegg: 106
Heiko har et rykte de fleste bare kan drømme omHeiko har et rykte de fleste bare kan drømme omHeiko har et rykte de fleste bare kan drømme omHeiko har et rykte de fleste bare kan drømme omHeiko har et rykte de fleste bare kan drømme omHeiko har et rykte de fleste bare kan drømme omHeiko har et rykte de fleste bare kan drømme omHeiko har et rykte de fleste bare kan drømme omHeiko har et rykte de fleste bare kan drømme omHeiko har et rykte de fleste bare kan drømme omHeiko har et rykte de fleste bare kan drømme om
Standard

Sv: Er du en snobb?

Opprinnelig lagt inn av esme, her.

Hm, da tror jeg vi har forskjellige definisjoner av navnesnobb. Jeg definerer meg selv som navnesnobb og synes det er helt ok å ha et etternavn som er vanlig.

Det som vekker opp snobben i meg er f.eks. når navn som Kim blir stavet Chim, hvor da foreldrene tydeligvis har alminnelig smak, men ønsker å gjøre seg litt "fine".


Aha!
Den måten å stave navn på er da uhørt, og i tilegg er det noe trist med det.

Heiko er ikke aktiv   Svar med sitat
Gammel 25-03-07, 23:32   #85
Bluen
intro
 
Bluen sin avatar
 
Medlem siden: Nov 2006
Hvor: Lillestrøm
Innlegg: 32.299
Blogginnlegg: 391
Bluen har et rykte de fleste bare kan drømme omBluen har et rykte de fleste bare kan drømme omBluen har et rykte de fleste bare kan drømme omBluen har et rykte de fleste bare kan drømme omBluen har et rykte de fleste bare kan drømme omBluen har et rykte de fleste bare kan drømme omBluen har et rykte de fleste bare kan drømme omBluen har et rykte de fleste bare kan drømme omBluen har et rykte de fleste bare kan drømme omBluen har et rykte de fleste bare kan drømme omBluen har et rykte de fleste bare kan drømme om
Standard

Sv: Er du en snobb?

Opprinnelig lagt inn av esme

Det som vekker opp snobben i meg er f.eks. når navn som Kim blir stavet Chim, hvor da foreldrene tydeligvis har alminnelig smak, men ønsker å gjøre seg litt "fine".

Opprinnelig lagt inn av Heiko, her.

Aha!
Den måten å stave navn på er da uhcrt, og i tilegg er det noe trist med det.

Ja, det var vel noe trist ved medieopptredenen til den eneste Chim jeg har hört om også - Fremskrittspartiets Chim Kjølner (eller var det Chølner ? )

Jo mer jeg tenker over det, jo tydeligere blir det at snobberi er veldig relativt.

__________________
Høstbarn 06 og 08
I’m not scared.
I’m out of here.
Bluen er ikke aktiv   Svar med sitat
Gammel 25-03-07, 23:40   #86
Gaia
villende
 
Gaia sin avatar
 
Medlem siden: Oct 2006
Innlegg: 14.880
Blogginnlegg: 249
Gaia har et rykte de fleste bare kan drømme omGaia har et rykte de fleste bare kan drømme omGaia har et rykte de fleste bare kan drømme omGaia har et rykte de fleste bare kan drømme omGaia har et rykte de fleste bare kan drømme omGaia har et rykte de fleste bare kan drømme omGaia har et rykte de fleste bare kan drømme omGaia har et rykte de fleste bare kan drømme omGaia har et rykte de fleste bare kan drømme omGaia har et rykte de fleste bare kan drømme omGaia har et rykte de fleste bare kan drømme om
Standard

Sv: Er du en snobb?

Opprinnelig lagt inn av Veronal, her.

Du mangler vinsnobb.

: ogsåvinsnobb:

Gaia er ikke aktiv   Svar med sitat
Gammel 25-03-07, 23:44   #87
007
© All rights reserved
 
007 sin avatar
 
Medlem siden: Sep 2006
Hvor: Vest
Innlegg: 20.448
Blogginnlegg: 57
007 har et rykte de fleste bare kan drømme om007 har et rykte de fleste bare kan drømme om007 har et rykte de fleste bare kan drømme om007 har et rykte de fleste bare kan drømme om007 har et rykte de fleste bare kan drømme om007 har et rykte de fleste bare kan drømme om007 har et rykte de fleste bare kan drømme om007 har et rykte de fleste bare kan drømme om007 har et rykte de fleste bare kan drømme om007 har et rykte de fleste bare kan drømme om007 har et rykte de fleste bare kan drømme om
Standard

Sv: Er du en snobb?

Opprinnelig lagt inn av perper, her.

Lover på tro og ære! Men heretter handler du vel bare på HM på nett

... og holde meg unna shopping-tråden der jeg viser frem HM-kjøpene mine.

007 er ikke aktiv   Svar med sitat
Gammel 25-03-07, 23:46   #88
Polyanna
Yes, we can!!
 
Polyanna sin avatar
 
Medlem siden: Sep 2006
Innlegg: 52.587
Blogginnlegg: 199
Polyanna har et rykte de fleste bare kan drømme omPolyanna har et rykte de fleste bare kan drømme omPolyanna har et rykte de fleste bare kan drømme omPolyanna har et rykte de fleste bare kan drømme omPolyanna har et rykte de fleste bare kan drømme omPolyanna har et rykte de fleste bare kan drømme omPolyanna har et rykte de fleste bare kan drømme omPolyanna har et rykte de fleste bare kan drømme omPolyanna har et rykte de fleste bare kan drømme omPolyanna har et rykte de fleste bare kan drømme omPolyanna har et rykte de fleste bare kan drømme om
Standard

Sv: Er du en snobb?

Jeg er akkurat PASSE opptatt av både sunn mat, materielle ting og navn og sånt.

De som er MER opptatt av det enn meg, DE er snobbete. De som er mindre opptatt av det enn meg er harry.

__________________
Feilen med verden er at de dumme er så skråsikre på alt - og de kloke så fulle av tvil. Bertrand Russel
Polyanna er ikke aktiv   Svar med sitat
Gammel 25-03-07, 23:51   #89
MokkMokk
Bør lage seg en tittel selv
 
Medlem siden: Oct 2006
Hvor: oppi der :peker:
Innlegg: 5.001
MokkMokk har mye å være stolt avMokkMokk har mye å være stolt avMokkMokk har mye å være stolt avMokkMokk har mye å være stolt avMokkMokk har mye å være stolt avMokkMokk har mye å være stolt avMokkMokk har mye å være stolt avMokkMokk har mye å være stolt avMokkMokk har mye å være stolt avMokkMokk har mye å være stolt avMokkMokk har mye å være stolt av
Standard

Sv: Er du en snobb?

Polyanna oppsummerer på en fantastisk måte.

MokkMokk er ikke aktiv   Svar med sitat
Gammel 25-03-07, 23:52   #90
Heiko
Helt konge
 
Heiko sin avatar
 
Medlem siden: Sep 2006
Hvor: Oslo
Innlegg: 4.797
Blogginnlegg: 106
Heiko har et rykte de fleste bare kan drømme omHeiko har et rykte de fleste bare kan drømme omHeiko har et rykte de fleste bare kan drømme omHeiko har et rykte de fleste bare kan drømme omHeiko har et rykte de fleste bare kan drømme omHeiko har et rykte de fleste bare kan drømme omHeiko har et rykte de fleste bare kan drømme omHeiko har et rykte de fleste bare kan drømme omHeiko har et rykte de fleste bare kan drømme omHeiko har et rykte de fleste bare kan drømme omHeiko har et rykte de fleste bare kan drømme om
Standard

Sv: Er du en snobb?

Opprinnelig lagt inn av Polyanna, her.

Jeg er akkurat PASSE opptatt av både sunn mat, materielle ting og navn og sånt.

De som er MER opptatt av det enn meg, DE er snobbete. De som er mindre opptatt av det enn meg er harry.

Ah! Polyanna har funnet den gyldene middelvei!

Heiko er ikke aktiv   Svar med sitat
Gammel 25-03-07, 23:55   #91
Pelikan
Tåler regn
 
Pelikan sin avatar
 
Medlem siden: Sep 2006
Hvor: Home, but not alone
Innlegg: 5.045
Blogginnlegg: 24
Pelikan er kulere enn de flestePelikan er kulere enn de flestePelikan er kulere enn de flestePelikan er kulere enn de flestePelikan er kulere enn de flestePelikan er kulere enn de flestePelikan er kulere enn de flestePelikan er kulere enn de flestePelikan er kulere enn de flestePelikan er kulere enn de flestePelikan er kulere enn de fleste
Standard

Sv: Er du en snobb?

Opprinnelig lagt inn av Liven, her.

... og holde meg unna shopping-tråden der jeg viser frem HM-kjøpene mine.

Jammen de klærne har du jo bare kjøpt til en venninne med dårlig råd og smak

Pelikan er ikke aktiv   Svar med sitat
Gammel 26-03-07, 00:02   #92
007
© All rights reserved
 
007 sin avatar
 
Medlem siden: Sep 2006
Hvor: Vest
Innlegg: 20.448
Blogginnlegg: 57
007 har et rykte de fleste bare kan drømme om007 har et rykte de fleste bare kan drømme om007 har et rykte de fleste bare kan drømme om007 har et rykte de fleste bare kan drømme om007 har et rykte de fleste bare kan drømme om007 har et rykte de fleste bare kan drømme om007 har et rykte de fleste bare kan drømme om007 har et rykte de fleste bare kan drømme om007 har et rykte de fleste bare kan drømme om007 har et rykte de fleste bare kan drømme om007 har et rykte de fleste bare kan drømme om
Standard

Sv: Er du en snobb?

Opprinnelig lagt inn av perper, her.

Jammen de klærne har du jo bare kjøpt til en venninne med dårlig råd og smak

Til en skikkelig trashvenninne (som jeg egentlig ikke liker, da hun ikke er representativ i min snobbete vennekrets).

007 er ikke aktiv   Svar med sitat
Gammel 26-03-07, 00:45   #93
Maverick
Offline
 
Maverick sin avatar
 
Medlem siden: Sep 2006
Hvor: Oslo
Innlegg: 51.005
Blogginnlegg: 1282
Maverick har et rykte de fleste bare kan drømme omMaverick har et rykte de fleste bare kan drømme omMaverick har et rykte de fleste bare kan drømme omMaverick har et rykte de fleste bare kan drømme omMaverick har et rykte de fleste bare kan drømme omMaverick har et rykte de fleste bare kan drømme omMaverick har et rykte de fleste bare kan drømme omMaverick har et rykte de fleste bare kan drømme omMaverick har et rykte de fleste bare kan drømme omMaverick har et rykte de fleste bare kan drømme omMaverick har et rykte de fleste bare kan drømme om
Standard

Sv: Er du en snobb?

Jeg er snobbete på den noe selvironiske måten som jeg tror endel før meg har tenkt også.

Meningssnobb, navnesnobb, (veier fortsatt for og i mot om det er verdt å ta livet av hele min manns eldre generasjon ved å ta bort deres slektsnavn og bruke mitt eget igjen), og litt kultursnobb. Prøver ihvertfall så godt jeg kan.

:skaptrasher:

Maverick er ikke aktiv   Svar med sitat
Gammel 26-03-07, 00:59   #94
Elin
Bør lage seg en tittel selv
 
Elin sin avatar
 
Medlem siden: Oct 2006
Hvor: Akershus
Innlegg: 6.489
Elin er kulere enn de flesteElin er kulere enn de flesteElin er kulere enn de flesteElin er kulere enn de flesteElin er kulere enn de flesteElin er kulere enn de flesteElin er kulere enn de flesteElin er kulere enn de flesteElin er kulere enn de flesteElin er kulere enn de flesteElin er kulere enn de fleste
Standard

Sv: Er du en snobb?

Jeg er overhodet ikke noen snobb dersom man konsentrerer seg om betydningen av ordet snobb, og ikke selv finner på alle egne av-arter som navnesnobb, kultursnobb, matsnobb, vinsnobb osv.

En snobb er nemlig en person med et verdensbilde som baseres på at andre mennesker av ulike grunner er underlegne. F.eks. på grunn av intellekt, formue, utdannelse eller slektsforhold. En snobb imiterer de vaner, holdninger og type livsstil som kjennetegner en høyere sosial gruppering i samfunnet som han/hun ønsker å tilhøre.
Ordet snobb/snob kommer av ordet sin nobilitate (uten nobilitet, dvs. ikke adelig) og ble brukt forkortet s.nob i engelske privatskolers dokumenter for å markere at personen ikke tilhørte adelen.

I dag er det vel egentlig litt ufint å være snobb, fordi snobber strever etter å være finere enn de faktisk er, som i vestlig kultur nærmest blir sett på som vulgært og ufint.

__________________
"Eleganse er ikke et privilegium for de som nettopp har trådt ut av ungdommen, men derimot for kvinner som allerede har tatt kontroll over fremtiden sin."
Elin er ikke aktiv   Svar med sitat
Gammel 26-03-07, 01:15   #95
Note
Superduperaktiv
 
Note sin avatar
 
Medlem siden: Jan 2007
Innlegg: 741
Note er populærNote er populærNote er populærNote er populærNote er populærNote er populær
Standard

Sv: Er du en snobb?

Elin sier det.

Note er ikke aktiv   Svar med sitat
Gammel 26-03-07, 07:17   #96
Line*
Expired
 
Medlem siden: Dec 2006
Innlegg: 5.455
Line* er kulere enn de flesteLine* er kulere enn de flesteLine* er kulere enn de flesteLine* er kulere enn de flesteLine* er kulere enn de flesteLine* er kulere enn de flesteLine* er kulere enn de flesteLine* er kulere enn de flesteLine* er kulere enn de flesteLine* er kulere enn de flesteLine* er kulere enn de fleste
Standard

Sv: Er du en snobb?

Opprinnelig lagt inn av Elin, her.

Jeg er overhodet ikke noen snobb dersom man konsentrerer seg om betydningen av ordet snobb, og ikke selv finner på alle egne av-arter som navnesnobb, kultursnobb, matsnobb, vinsnobb osv.

En snobb er nemlig en person med et verdensbilde som baseres på at andre mennesker av ulike grunner er underlegne. F.eks. på grunn av intellekt, formue, utdannelse eller slektsforhold. En snobb imiterer de vaner, holdninger og type livsstil som kjennetegner en høyere sosial gruppering i samfunnet som han/hun ønsker å tilhøre.
Ordet snobb/snob kommer av ordet sin nobilitate (uten nobilitet, dvs. ikke adelig) og ble brukt forkortet s.nob i engelske privatskolers dokumenter for å markere at personen ikke tilhørte adelen.

I dag er det vel egentlig litt ufint å være snobb, fordi snobber strever etter å være finere enn de faktisk er, som i vestlig kultur nærmest blir sett på som vulgært og ufint.

Line* er ikke aktiv   Svar med sitat
Gammel 26-03-07, 09:16   #97
Che
Har tro på forbedring
 
Che sin avatar
 
Medlem siden: Oct 2006
Hvor: "Cuba"
Innlegg: 26.996
Blogginnlegg: 293
Che har et rykte de fleste bare kan drømme omChe har et rykte de fleste bare kan drømme omChe har et rykte de fleste bare kan drømme omChe har et rykte de fleste bare kan drømme omChe har et rykte de fleste bare kan drømme omChe har et rykte de fleste bare kan drømme omChe har et rykte de fleste bare kan drømme omChe har et rykte de fleste bare kan drømme omChe har et rykte de fleste bare kan drømme omChe har et rykte de fleste bare kan drømme omChe har et rykte de fleste bare kan drømme om
Standard

Sv: Er du en snobb?

Jeg krysset av at jeg ikke er noe snobbete what so ever, men nå lurer jeg litt om jeg kanskje er litt snobb.. (og for meg er det ikke noe mål å være snobb altså)

-Jeg bor jo i drabantbyområde og her møter vi på barna Tommy René etc - når mamman går i joggedress og Tommy René springer rundt med pistoler og sånn, så er jeg kanskje litt snobbete selv...Men jeg kaller det fordomsfull jeg da

__________________
Min signatur
Che er ikke aktiv   Svar med sitat
Gammel 26-03-07, 09:25   #98
tink
har tatt seg sammen
 
tink sin avatar
 
Medlem siden: Oct 2006
Hvor: Mellom fjellene
Innlegg: 9.879
Blogginnlegg: 612
tink har mye å være stolt avtink har mye å være stolt avtink har mye å være stolt avtink har mye å være stolt avtink har mye å være stolt avtink har mye å være stolt avtink har mye å være stolt avtink har mye å være stolt avtink har mye å være stolt avtink har mye å være stolt avtink har mye å være stolt av
Standard

Sv: Er du en snobb?

Hvem i all verden er det som frivillig svarer at de er snobbete i sine meninger overfor andre?

I følge speilet/selvbildet er jeg ingen snobb, men jeg er heller snobb i enkelte sammenhenger enn trash. Jeg tilhører nok det store sjiktet av øvre middelklasse.

Mange vil sikker påstå at jeg snobber både med mat, kultur og meninger (kankskje også navn). Men det er bare sånn jeg er. Synes ikke jeg er ovelegen adre på grunn av det.

Verdisnobb som Jessica kanskje?
Merkelig begrep egentlig.

__________________

tink er ikke aktiv   Svar med sitat
Gammel 26-03-07, 10:33   #99
Benmurphy
-
 
Medlem siden: Oct 2006
Innlegg: 2.423
Benmurphy har en fantastisk fremtidBenmurphy har en fantastisk fremtidBenmurphy har en fantastisk fremtidBenmurphy har en fantastisk fremtidBenmurphy har en fantastisk fremtidBenmurphy har en fantastisk fremtidBenmurphy har en fantastisk fremtidBenmurphy har en fantastisk fremtidBenmurphy har en fantastisk fremtidBenmurphy har en fantastisk fremtidBenmurphy har en fantastisk fremtid
Standard

Sv: Er du en snobb?

Opprinnelig lagt inn av Elin, her.

Ordet snobb/snob kommer av ordet sin nobilitate (uten nobilitet, dvs. ikke adelig) og ble brukt forkortet s.nob i engelske privatskolers dokumenter for å markere at personen ikke tilhørte adelen.

Så vi kan stryke språksnobb for din del da.

Ben "Med lugar på riktig side av skipet på hver reise til India" Murphy

Benmurphy er ikke aktiv   Svar med sitat
Gammel 26-03-07, 11:15   #100
Jessica
Pauset
 
Medlem siden: Sep 2006
Hvor: for mye skog her... vil ut mot havet
Innlegg: 6.122
Blogginnlegg: 361
Jessica har en fantastisk fremtidJessica har en fantastisk fremtidJessica har en fantastisk fremtidJessica har en fantastisk fremtidJessica har en fantastisk fremtidJessica har en fantastisk fremtidJessica har en fantastisk fremtidJessica har en fantastisk fremtidJessica har en fantastisk fremtidJessica har en fantastisk fremtidJessica har en fantastisk fremtid
Standard

Sv: Er du en snobb?

Godt sagt Elin.

Jeg skjønner ikke helt denne diskusjonen. Slik jeg oppfatter ordet snobb så er det slik du skriver det Elin. Derfor skulle jeg gjerne hatt en større utredning om hva f.eks. en ordsnobb er for noe... En som tror han er flinkere i ord enn han er ?

Jeg er opptatt av rettskrivning. Er jeg da ordsnobb? Da må jeg nok redefinere ordet snobb i så fall

Opprinnelig lagt inn av Elin, her.

Jeg er overhodet ikke noen snobb dersom man konsentrerer seg om betydningen av ordet snobb, og ikke selv finner på alle egne av-arter som navnesnobb, kultursnobb, matsnobb, vinsnobb osv.

En snobb er nemlig en person med et verdensbilde som baseres på at andre mennesker av ulike grunner er underlegne. F.eks. på grunn av intellekt, formue, utdannelse eller slektsforhold. En snobb imiterer de vaner, holdninger og type livsstil som kjennetegner en høyere sosial gruppering i samfunnet som han/hun ønsker å tilhøre.
Ordet snobb/snob kommer av ordet sin nobilitate (uten nobilitet, dvs. ikke adelig) og ble brukt forkortet s.nob i engelske privatskolers dokumenter for å markere at personen ikke tilhørte adelen.

I dag er det vel egentlig litt ufint å være snobb, fordi snobber strever etter å være finere enn de faktisk er, som i vestlig kultur nærmest blir sett på som vulgært og ufint.

Jessica er ikke aktiv   Svar med sitat
Svar


Innleggsregler
Du kan ikke starte nye tråder
Du kan ikke skrive svar
Du kan ikke laste opp vedlegg
Du kan ikke endre dine innlegg

BB code is
[IMG] kode er
HTML kode er Av
Bytt forum


Alle klokkeslett er GMT +2. Klokken er nå 20:03.


Powered by vBulletin
Copyright ©2000 - 2026, Jelsoft Enterprises Ltd.
Norsk: Lavkarbo.no | Selvrealisering.no
©2006 - 2015, Foreldreportalen.no