|
Økologisk og diettmat Forum for diskusjoner om og deling av oppskrifter på diettmat og økologisk mat. |
![]() |
|
Trådverktøy | Visningsmåter |
|
![]() |
#1 |
Kidding, right?
|
![]() Sv: Verdens beste glutenfrie boller!Jeg ville vel tro at man trenger mer gjær fordi at glutenet i hvetemelet (som lager finmasket nett som luftboblene gjæren utvikler, og ergo får deigen til å ekspandere) mangler. Glutenfritt mel har ikke fullgode egenskaper her, slik at man kompenserer med å bruke mer gjær -> raskere/større gassproduksjon?
__________________
I'm on a seafood diet. Everytime I see food, I eat.
|
![]() |
![]() |
![]() |
#2 |
Med tommestokk i veska
Medlem siden: Apr 2007
Innlegg: 5.042
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
![]() Sv: Verdens beste glutenfrie boller!
Mulig, men eg meiner glutenfritt hever som heilt vanlig deig. Derimot er den mindre elastisk. Merker det når ein triller ut boller, eller kjevlar. Deigen er nesten som mørdeig - den kan dyttast i form, og blir der. Derfor får rå bolledeig mindre spenst på ein måte - overflaten blir mindre glatt. Og det som er fedig bakt har lett forå bli tørt og smuldrete. Gluten er det som gjer bakverk elastisk, men eg TRUR ikkje det påverker graden av heving.
__________________
Jente 2003 og gut 2005 |
![]() |
![]() |
![]() |
#3 |
ASD
Medlem siden: Mar 2010
Innlegg: 4.934
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
![]() Sv: Verdens beste glutenfrie boller!Jeg har vertfall ingen problemer med å få bolle deigen til å heve |
![]() |
![]() |
![]() |
#4 |
Nybegynner
Medlem siden: Feb 2012
Innlegg: 29
![]() |
![]() Sv: Verdens beste glutenfrie boller!Jeg laget disse til fastelaven.... |
![]() |
![]() |
![]() |
#5 |
Bør lage seg en tittel selv
Medlem siden: Nov 2006
Innlegg: 3.678
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
![]() Sv: Verdens beste glutenfrie boller!
Så bra at dere kunne bruke oppskriften! Jeg prøvde ut flere ulike før jeg fikk denne på et bakekurs jeg var på i regi av NCF. Absolutt min favoritt!
__________________
x x x |
![]() |
![]() |
![]() |
|
|