Sv: Oppskrift på en god riskrem?
Her er min variant, og den er supergod om jeg skal si det selv:
Jeg koker risengrynsgrøt med en vaniljestang i, skrap ut frøene. Jeg pleier alltid å koke grøt til 4 personer (i følge oppskriften på pakka), men så får ungene alltid litt av grøten så jeg antar mengden som går til riskrem er til ca 2-3 personer. Grøten må avkjøles (jeg lager den gjerne kvelden før og lar den stå i kjøleskapet over natten).
Riskrem:
3 dl fløte
2 ss sukker
kald risgrøt
1/2 boks creme fraiche
Pisk bløt krem av 3 dl fløte og sukker, sett til side. Den kalde grøten piskes opp med 1/2 boks creme fraiche. Vend inn kremen til slutt. Sett kaldt til den skal fortæres. Det gjør seg veldig med litt syrlig creme fraiche i, synes jeg.
Kirsebærsaus:
1 dl vann
150 g sukker
0,5 dl sherry (kan sløyfes)
400 g frosne kirsebær
1/2 sitron (kan sløyfes)
Kok opp vann, sukker og evt. sherry. La koke til sukkeret har løst seg. Ta kjelen av plata og la kirsebærene tine i sukkerlaken. Ha i saften av 1/2 sitron om du vil (jeg synes det blir friskt og godt, men det er godt uten også). Mos sausen med stavmikser eller i kjøkkenmaskin og sil den gjennom en melsikt. Tilsett evt. melis om den ikke er søt nok.
Server riskremen kald med lunken kirsebærsaus og et dryss mandelflak på toppen.
|