Sv: Nærpolitireformen
Opprinnelig lagt inn av Guava, her.
Det er en del helt avgjørende lokalkunnskap som forsvinner når det blir store administrasjonsenheter. Selv om man strengt tatt skal kunne klare seg uten den type kunnskap, gjør man ikke det når det haster.
Det vil man vel kunne oppleve i dag også, siden politiet gjerne først tjenestegjør i en annen landsdel enn de kommer fra? Har det ikke allerede skjedd en massiv sentralisering av nødsentralene?
Jeg ringte en gang polititet her i Oslo fordi en mann var i ferd med å hoppe eller falle ut av et vindu på Ila hybelhus, et meget kjent bygg i Oslo. Vedkommende som tok telefonen måtte absolutt ha en gateadresse, og mente at "Ila hybelhus, det på Kiallands plass" ikke holdt. De måtte nemlig ha et gatenummer for å finne det. Det finnes vel ikke en politikonstabel i Oslo med mer enn to uker på baken som ikke vet hvor Ila hybelhus er. 
__________________
|