Gå tilbake   Foreldreportalen > FPForum > Mat og kosthold

Cøliaki - hjelp en novise

Mat og kosthold Kategori for barnemat, oppskrifter, drikkevarer og kosthold generelt.

 
 
Trådverktøy Visningsmåter
Gammel 18-02-16, 22:03   #17
Imma
Ikke altetende
 
Imma sin avatar
 
Medlem siden: Jan 2008
Innlegg: 2.655
Imma er et glitrende lys på stjernehimmelenImma er et glitrende lys på stjernehimmelenImma er et glitrende lys på stjernehimmelenImma er et glitrende lys på stjernehimmelenImma er et glitrende lys på stjernehimmelenImma er et glitrende lys på stjernehimmelenImma er et glitrende lys på stjernehimmelenImma er et glitrende lys på stjernehimmelenImma er et glitrende lys på stjernehimmelenImma er et glitrende lys på stjernehimmelenImma er et glitrende lys på stjernehimmelen
Standard

Sv: Cøliaki - hjelp en novise

Tusen takk for gode tips.
Barnelegen søkte grunnstønad for oss, vi trengte bare skrive under på et skjema. Vi har allerede fått innkalling til undervisning av ernæringsfysiolog, og han er meldt inn i cøliakiforbundet.

Skjønner godt at det er vanskelig å forstå viktigheten av at det må ingenting gluten i nærheten av spiseredskaper og lignende. Synes det er vanskelig selv.
Noe av utfordringen her er at gutten ikke har typiske symptomer på cøliaki. Han har ikke voldsomme magesmerter eller flyr på do.
Egentlig ble han utredet pga en spiserørsykdom som gir han svelgvansker. Men blodprøven viste at han hadde cøliaki og tarmbiopsien fjernet enhver tvil. Den var i ganske dårlig stand .
Men, tarmen vil repareres etterhvert med glutenfri kost, og vi har et håp om at spiserøret også vil bli mindre betent med denne dietten. Men jeg gruer så veldig til å "lære opp" alle rundt han. Han hater den type oppmerksomhet. Han har i utgangspunktet spiseproblemer og vil helst sitte alene å spise, fordi han bruker så lang tid og det blir alltid uønsket oppmerksomhet rundt matbordet. Nå er han fjortiss og ekstra sårbar.
Men som dere sier, det er en vane og vi kommer inn i det etterhvert.

Kommer dere på noe annet eller har en spesielt god oppskrift så vær så snill å del, jeg setter stor pris på det.

__________________
Say you don't want it
This circus we're in
But you don't you don't really mean it
Imma er ikke aktiv   Svar med sitat
 


Innleggsregler
Du kan ikke starte nye tråder
Du kan ikke skrive svar
Du kan ikke laste opp vedlegg
Du kan ikke endre dine innlegg

BB code is
[IMG] kode er
HTML kode er Av
Bytt forum


Alle klokkeslett er GMT +2. Klokken er nå 21:21.


Powered by vBulletin
Copyright ©2000 - 2026, Jelsoft Enterprises Ltd.
Norsk: Lavkarbo.no | Selvrealisering.no
©2006 - 2015, Foreldreportalen.no