Sv: Boksing - ja eller nei?
Opprinnelig lagt inn av Skilpadda, her.
Men jeg synes ikke det skal være forbudt av den grunn. Ikke at jeg har tenkt så mye på det at jeg kan si jeg har et gjennomtenkt forhold til proffboksing spesielt, men jeg synes man skal være veldig tilbakeholden med å forby ting som folk velger helt frivillig og fint kan unngå hvis de ikke liker det.
Ja, men det finnes jo grenser i straffeloven for hva slags skader man frivillig kan utsette seg selv for. Folk kan bli straffet for å gjøre noe veldig voldelig mot andre, selv om disse har samtykket. Fordi samfunnet har bestemt at et sted går grensen, tross samtykke. Dette er også prøvd i EMD, hvis jeg husker rett, mot en britisk sm-klubb, som gikk relativt langt (frivillig).
Og da er det heller ikke selvsagt for meg at boksing - der blod og gørr spruter og legehjelp er nødvendig og hjerneskader kan oppstå - er ok. Like lite som jeg tror mange synes en sport der man skal hoppe på hverandres hoder er ok, eller at alt er tillatt inkludert biting og skrittspark.
__________________
07 og 10
|